Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
KSK zriadil odľahčovaciu službu na pomoc opatrovníkom v domácnosti
Kategória: Spravodajstvo
Košický samosprávny kraj (KSK) spustil v polovici septembra takzvanú odľahčovaciu službu. Má pomôcť tým, ktorí sa v rodinnom prostredí starajú o svojich príbuzných.
Košice 29. októbra (TASR) - Dočasné umiestnenie opatrovaného je možné vo všetkých 13 zariadeniach sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom je kraj.
Opatrovníci v ambulantnej alebo pobytovej forme môžu využívať službu najviac 30 dní v kalendárnom roku. "Chápeme, že opatrovanie príbuzného s ťažkým zdravotným postihnutím v domácom prostredí je fyzicky aj psychicky mimoriadne náročné. V kraji sme sa rozhodli takýchto ľudí odľahčiť a dopriať im zaslúžený oddych. Môžu odísť na dovolenku či kúpeľnú liečbu, zrelaxovať a načerpať nové sily bez toho, aby sa museli obávať, kto sa postará o ich blízkeho," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. Kraj začal poskytovať odľahčovaciu službu aj napriek tomu, že povinnosť zabezpečiť ju ukladá zákon obciam a mestám.
V auguste Košický kraj registroval 10.276 neformálnych opatrovateľov, z ktorých väčšina má nárok na poskytnutie služby. Podmienkou dočasného umiestnenia opatrovaného na odľahčovaciu službu je posudok z príslušného úradu práce o tom, že je odkázaný na pomoc inej osoby. Záujemca o odľahčovaciu službu musí v prípade záujmu podať žiadosť priamo konkrétnemu zariadeniu. Služba bude poskytnutá v prípade, že zariadenie má voľné miesto.
"K dispozícii budú dočasne neobsadené miesta, napríklad z dôvodu hospitalizácie stáleho klienta alebo jeho pobytu u príbuzných. Ak sa počas poskytovania odľahčovacej služby preukáže, že dopyt po nej nie je možné uspokojiť, zváži kraj vyčlenenie samostatných lôžok vo svojich zariadeniach, ktoré budú určené výlučne iba na zabezpečovanie odľahčovacej služby," konštatoval Trnka.
Pri zabezpečení odľahčovacej služby uzavrie zariadenie sociálnych služieb s opatrovaným zmluvu o poskytovaní konkrétnej sociálnej služby. Bude v nej uvedený čas, na aký sa služba poskytuje, a výška úhrady. Poplatok vychádza z platného Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) KSK o výške úhrady za sociálnu službu č. 17/2012. Počas pobytu v rámci odľahčovacej služby je opatrovaný považovaný za prijímateľa sociálnej služby a vzťahujú sa na neho všetky práva a povinnosti vyplývajúce zo zákona o sociálnych službách. Kraj má 13 zariadení sociálnych služieb, a to v mestách a obciach Košice, Michalovce, Rožňava, Trebišov, Strážske, Prakovce, Šemša, Kráľovce a Rakovce nad Ondavou.
Od 1. januára 2020 sa kraj chystá rozšíriť aj službu požičiavania pomôcok. Osoby so zdravotným znevýhodnením alebo postihnutím si budú môcť požičať zdravotnícke pomôcky od štyroch verejných poskytovateľov sociálnych služieb zriadených krajom. Za symbolickú sumu im pomôcky poskytnú v zariadeniach Arcus v Košiciach, Harmonia v Strážskom, Lumen v Trebišove a Via Lux v Košiciach. "V okresoch Michalovce a Trebišov pôjde o vôbec prvé požičovne pomôcok. K dispozícii budú zdravotnícke postele, invalidné vozíky, WC stoličky, stoličky do sprchy, chodítka, jedálenské stolíky či antidekubitné podložky," informoval Úrad KSK.
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Inovatívny systém ePN prekročil významný míľnik v digitalizácii práceneschopnosti
Sociálna poisťovňa
Finančná podpora pre agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti
Ministerstvo zdravotníctva SR