Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Lekári bojujú proti obmedzeniu štrajku u prezidenta

Kategória: Spravodajstvo

Slovenská lekárska komora žiada prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby rozhodol o odmietnutí poverenia vlády na predloženie novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti

BRATISLAVA 10. januára (SITA) - Možnosť vlády ukončiť v prípade ohrozenia ochrany života a zdravia ľudí štrajk zdravotníckych pracovníkov je ohrozená. Proti zmene, ktorú má od apríla tohto roka zaviesť novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, dlhodobo protestuje Slovenská lekárska komora. Tá sa najnovšie obrátila aj na prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Listom ho žiada, aby na základe svojich nových kompetencií rozhodol o "odmietnutí poverenia vlády na predloženie" uvedenej novely.

Ako sa hlava štátu zachová, ešte jasné nie je. Podľa hovorcu prezidenta Mareka Trubača list od Slovenskej lekárskej komory dostali 27. decembra minulého roka a momentálne ho má na starosti Odbor legislatívy a milostí. "V tejto chvíli konkrétne na ďalší postup Kancelárie prezidenta SR v tejto veci neviem odpovedať," uviedol Trubač. Ako však upozornil, vláda môže aj po obmedzení niektorých jej kompetencií naďalej predkladať návrhy zákonov do parlamentu aj bez predchádzajúceho súhlasu prezidenta.

Lekárom sa na novele nepozdáva najmä to, že bola schválená bez predchádzajúceho pripomienkového konania. Považujú ju za "akt odvety" voči všetkých zdravotníckym pracovníkom a zároveň tvrdia, že neprimerane zasahuje do základného práva zdravotníkov na výkon povolania. "Predovšetkým ukladanie viacerých sankcií za jedno porušenie zákona, vyčiarknutie z registra a zákaz opakovaného zápisu do registra po dobu 10 rokov, považujeme za neprimeraný," tvrdí komora.

Novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti schválila vláda v polovici decembra 2011. Reagovala ňou na krízovú situáciu v zdravotníctve, keď koncom septembra uplynulého roka podalo v slovenských nemocniciach výpoveď asi 2 400 lekárov. Neskôr polovica z nich výpoveď stiahla. Kabinetu sa s lekármi nepodarilo dohodnúť, a tak vyhlásila v 13 obvodoch núdzový stav. Ani počas neho sa však v niektorých zariadeniach situácia neupokojila, keďže mnohí lekári nenastúpili napriek pracovnej povinnosti do služieb. Napokon sa obe strany dohodli.

Podľa novely by v budúcnosti zdravotnícki pracovníci museli počas krízovej situácie vykonať povinnosti uložené príslušnými orgánmi na zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti. Za porušenie tejto povinnosti im budú hroziť sankcie, a to pokuty až do výšky 3 300 eur alebo aj zrušenie registrácie príslušnou komorou. V takomto prípade bude môcť zdravotník požiadať o obnovenie registrácie najskôr po uplynutí desiatich rokov od zrušenia registrácie. Zároveň by mal podľa novely Trestného zákona, ktorú už taktiež odobrila vláda, za porušenie povinností počas krízovej situácie v budúcnosti hroziť trest pobytu za mrežami.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.