Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Liečba v krajinách EÚ bude narážať na menej byrokracie

Kategória: Spravodajstvo

Od minulého piatka sú v celej EÚ účinné nové pravidlá o právach pacientov pri cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, ktoré sú obsiahnuté v príslušnej smernici.

BRATISLAVA 28. októbra (SITA) - Občanom Európskej únie, ktorí chcú podstúpiť liečbu za hranicami svojej krajiny, v niektorom z iných členských štátov, bude stáť v ceste menej byrokratických prekážok. Od minulého piatka sú v celej EÚ účinné nové pravidlá o právach pacientov pri cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, ktoré sú obsiahnuté v príslušnej smernici. Kým doposiaľ museli mať pacienti povolenie na liečbu v zahraničí zvyčajne pri všetkých druhoch ošetrenia, po novom si povolenie budú vyžadovať len niektoré výkony. Takýto súhlas musia mať za predpokladu, že náklady na liečbu nechcú znášať sami.

Členské štáty môžu zaviesť predchádzajúce povolenie, resp. súhlas napríklad v prípade hospitalizácií či nákladnej zdravotnej starostlivosti. Slovensko tak urobilo pri 133 výkonoch v 12 medicínskych odboroch, ktoré sú vymedzené vo vyhláške ministerstva zdravotníctva. Súhlas na ne dáva zdravotná poisťovňa pacienta. Podľa rezortu ide o finančne nákladné výkony. Ako pred časom uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Čižmáriková, ostatné výkony, operácie vrátane plánovaných, ktoré nie sú uvedené vo vyhláške, môže pacient podstúpiť v ktoromkoľvek členskom štáte EÚ bez súhlasu zdravotnej poisťovne, pričom náklady mu budú preplatené v takej výške, ako je tomu na Slovensku. 

Ako doplnil Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, pacientovi môžu vnútroštátne zdravotnícke orgány zamietnuť povolenie, len ak by to pre neho predstavovalo riziko, prípadne takáto zdravotná starostlivosť mu môže byť poskytnutá doma v lehote, ktorá je z lekárskeho hľadiska odôvodniteľná. 

Občania si na základe nových pravidiel môžu vybrať zo všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v EÚ, a to vrátane súkromných, čo bolo doteraz obmedzené. "Pre pacientov tieto nové pravidlá znamenajú zlepšenie ich postavenia, teda väčšiu ponuku zdravotnej starostlivosti, viac informácií a ľahšie cezhraničné uznávanie lekárskych predpisov," uviedol Králik. Ako pokračoval, smernica zlepšuje aj spoluprácu medzi členskými štátmi v oblasti elektronického zdravotníctva, používania a hodnotenia zdravotníckych technológií ako aj vymieňania odborných poznatkov. 

Slovenské ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že v dôsledku implementácie smernice za zvýši počet osôb, ktoré využijú zdravotnú starostlivosť v zahraničí. V roku 2013 sa predpokladá, že zdravotné poisťovne dajú na cezhraničnú starostlivosť 9,4 mil. eur, v roku 2014 až 59 mil. eur a v roku 2015 to bude 62 mil. eur. Slovensko implementovalo smernicu do novely zákona o zdravotnom poistení s účinnosťou od októbra tohto roka. 

Podľa údajov Európskej komisie pacienti skôr uprednostňujú zdravotnú starostlivosť vo svojej vlastnej krajine. To je podľa Králika aj dôvodom, prečo dopyt po cezhraničnej starostlivosti predstavuje len jedno percento verejných výdavkov na zdravotnú starostlivosť, čo je približne 10 mld. eur. 

Smernica bola prijatá pred 30 mesiacmi. Na jej základe má občan právo vycestovať za liečbou do iného členského štátu, pričom mu budú uhradené náklady v rovnakej výške, ako by tomu bolo v domovskom štáte. Platí to však len pre tie výkony, ktoré sú hradené v jeho krajine. V súčasnosti by smernicu vo svojich vnútroštátnych predpisoch mali mať transponovanú všetky štáty EÚ. 

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.