Po voľbách v roku 2020 sa zdravotníctvo stalo absolútnou prioritou vlády. Aj napriek celosvetovej pandémii sa na Ministerstve zdravotníctva SR spustil reformný proces, ktorý minimálne od roku 2004 nemá na Slovensku obdoby. Okrem reformy nemocničnej siete sa podarilo presadiť liekovú revolúciu, nastavili sa nové podmienky pre starostlivosť o dlhodobo chorých pacientov, zrealizoval sa proces oddlženia nemocníc, zároveň sa spustila výstavba dvoch nových špičkových univerzitných nemocníc v Bratislave a Martine.
Napriek týmto reformným počinom nie je v priebehu niekoľkých mesiacov možné odstrániť následky trestuhodnej nečinnosti predchádzajúcich garnitúr, ktoré sa dnes prejavujú v nedostatku zdravotníckych pracovníkov, nekvalitných pracovných podmienkach, chýbajúcom prístrojovom vybavení či celkovom stave nemocníc.
Ministerstvo zdravotníctva SR však aj napriek tomu intenzívne pracuje na systémových zmenách, ktorých cieľom je skvalitnenie zdravotnej starostlivosti, vytvorenie motivujúceho pracovného prostredia a spravodlivého odmeňovania, či modernizácia prístrojového vybavenia. Zástupcovia lekárov z LOZ sú pravidelne prizývaní na rokovania, sú členmi pracovných skupín a zástupcovia stavovských organizácií sa podieľajú na príprave odborných dokumentov. Vedenie LOZ si síce uzurpuje právo ako jediná organizácia komunikovať požiadavky, no ani v komunite lekárov nie je všeobecná zhoda na všetkých opatreniach, ktoré združenie navrhuje.
Minulý týždeň minister zdravotníctva verejne deklaroval, že LOZ oboznámi s aktuálnym stavom plnenia úloh, ktoré vychádzajú aj z požiadaviek odborárov. Dokument bude v priebehu najbližších dní dopracovaný a zaslaný vedeniu LOZ.
Aby mala odborná, ale i laická verejnosť objektívny pohľad, zverejňujeme rýchly prehľad doteraz realizovaných alebo pripravovaných krokov, ktoré sú obsiahnuté aj v požiadavkách LOZ.
1. Zabezpečiť pre nemocnice platby zo zdravotných poisťovní tak, aby mali zdravotnícke zariadenia pokryté všetky náklady súvisiace s adekvátne poskytnutou zdravotnou starostlivosťou.
• Prioritou je dopracovať a nastaviť metodiku kontroly medicínskych a ekonomických dát, samotné očistenie dát a výpočet Relatívnych váh, ktoré sú základnou podmienkou spravodlivého DRG systému.
• Okrem toho je potrebné zvýšiť mieru komunikácie ohľadom kvality vykazovaných dát a poskytnúť relevantnú spätnú väzbu poskytovateľom ústavnej zdravotnej starostlivosti, čo by spolu viedlo k prepracovaniu sporných častí metodiky Kalkulačnej príručky s cieľom zabezpečiť v nasledujúcich rokoch kvalitné dáta pre kultiváciu DRG systému na Slovensku.
Ministerstvo zdravotníctva tak od minulého roka intenzívne pracuje na tom, aby bol DRG systém vrátane slovenských relatívnych váh plne funkčný, a to od 1.1.2024. (termín spustenia 1.1.2024)
Členom pracovnej skupiny za LOZ je MUDr. Peter Zimmerman.
2. Navýšiť počet lekárov, sestier a pôrodných asistentiek tak, aby bola zabezpečená kvalitná zdravotná starostlivosť pre pacienta, garantovať tieto počty zákonom a zaviesť trestnú zodpovednosť v prípade ich nedodržania.
• v príprave je návrh vyhlášky o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie ústavných zdravotníckych zariadení, následne bude návrh predložený na pripomienkovanie hlavným odborníkom a stavovským organizáciám (termín na pripomienkovanie október 2022),
• pracuje sa na Národnej stratégii stabilizácie a riadenia ľudských zdrojov v zdravotníctve do roku 2030 (termín predstavenia október 2022),
• pripravuje sa elektronizácia sesterskej dokumentácie (tablety pre sestry), aby mohli už pri lôžku pacienta zaznamenávať jeho zdravotné informácie do elektronického systému (predpokladaný termín spustenia október 2023),
• Ministerstvo zdravotníctva začalo s kontrolou dodržiavania personálnych normatívov na jednotlivých oddeleniach v zdravotníckych zariadeniach (v procese),
• pripravuje sa zmena kompetencií sestier, praktických sestier-asistentov a zdravotníckych záchranárov (predpokladaný termín ukončenia legislatívneho procesu október 2023).
4. Zabezpečiť lekárske fakulty tak, aby mohli produkovať viac kvalitných slovenských lekárov.
Členom pracovnej skupiny za LOZ je MUDr. Martin Zakucia.
• možnosť zaraďovania zdravotníckych pracovníkov do špecializačného štúdia a certifikačnej prípravy počas celého roka,
• ustanovenie lehôt pri zaraďovaní zdravotníckeho pracovníka pre zamestnávateľa, samosprávny kraj, vzdelávaciu ustanovizeň – vzdelávacie ustanovizne sú povinné vypísať termíny záverečných špecializačných skúšok viackrát ročne,
• možnosť započítavania odbornej praxe pred zaradením do špecializačného štúdia, možnosť započítavania odbornej praxe z cudziny do špecializačného štúdia, možnosť započítavania zdravotných výkonov nad rozsah ustanoveného týždenného pracovného času a ďalšie.
• prehodnotená dĺžka trvania špecializačných odborov,
• rozsah povinnej odbornej praxe na jednotlivých pracoviskách.
(schvaľovací proces v Akreditačnej komisii MZ SR na ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov december 2023, ukončenie legislatívneho procesu september 2024)
6. Nerušiť oddelenia v nemocniciach, až kým nebude pomerne zvýšený personálny stav v nemocniciach na tých oddeleniach, ktoré majú prebrať zdravotnú starostlivosť za zrušené oddelenia či nemocnice. Žiadna reforma nemôže byť vykonaná bez zabezpečenia dodatočného zdravotníckeho personálu. Ďalšiu záťaž preťažení zdravotnícki pracovníci nezvládnu.
Ministerstvo zdravotníctva SR nepristúpilo k rušeniu oddelení v nemocniciach. V roku 2021 bol schválený zákon o optimalizácii siete nemocníc, ku ktorej má dôjsť v roku 2024 a ktorá má definovať nárok pacienta, a zároveň vytvoriť prehľadnú a fungujúcu nemocničnú sieť.
Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti:
• pripravená v spolupráci s odbornými pracovnými skupinami,
• schválená kategorizačnou komisiou, v ktorej majú zastúpenie aj všetky relevantné pracovné a odborné združenia a spoločnosti,
• jej podoba je výsledkom hľadania a nachádzania vzájomných kompromisov.
Termín Úloha Stav
do 01/2022 Vymenovanie kategorizačnej komisie pre ústavnú starostlivosť a 64 odborných pracovných skupín splnené
do 03/2022 Príprava podkladov pre kategorizáciu ÚZS v odborných pracovných skupinách splnené
do 04/2022 Zber dát od zdravotných poisťovní pre potreby vyhodnotenia siete splnené
do 04/2022 Príprava dotazníka na pripravenosť nemocníc na OSN splnené
do 05/2022 Schválenie kategorizácie ÚZS v kategorizačnej komisii splnené
do 06/2022 Príprava vyhlášky a zahájenie legislatívneho procesu k VP o kategorizácii ÚZS splnené
do 06/2022 Zber dát z nemocníc ohľadom pripravenosti na OSN splnené
do 09/2022 Príprava analytických podkladov pre návrh prvej siete nemocníc
do 12/2022 Vydanie rozhodnutí o kategorizácii nemocníc a prvej siete nemocníc
do 12/2022 Metodika vyhodnotenia siete
do 04/2023 Zber podnetov na aktualizáciu kategorizácie ÚZS
do 04/2023 Zber žiadostí o zaradenie, zmenu zaradenia alebo vyradenie zo siete nemocníc
do 08/2023 Druhá kategorizácia ústavnej starostlivosti
do 09/2022 Vydanie rozhodnutí o kategorizácii nemocníc na základe žiadostí
do 12/2023 Príprava na strane ZP a PZS na spustenie OSN k 1.1.2024
• zvyšujú koeficienty, na základe ktorých sa vypočítava základná mzda zdravotníkov,
• zvyšujú sa koeficienty na základe odpracovaných rokov.
(termín účinnosti zákona 1.1.2023)
8. Čas materskej a rodičovskej dovolenky pre účely mzdového ohodnotenia započítať do času odbornej praxe.
Po zhodnotení aktuálnej právnej úpravy ministerstvo konštatuje:
• čas materskej a rodičovej dovolenky nie je možné započítať do času odbornej praxe,
• odborná prax je totiž v zákone definovaná ako vykonávanie odborných špecializovaných alebo certifikovaných pracovných činností zdravotníckym pracovníkom,
• t.j. legislatíva obsahuje osobitnú úpravu odbornej praxe, ktorá automaticky nestotožňuje odbornú prax zdravotníckeho pracovníka s dobou zamestnania, resp. rozlišuje medzi odbornou praxou a dobou zamestnania.
V pripravovanej právnej úprave sa preto upraví spôsob zápočtu „odpracovaných rokov“ vrátane obdobia materskej a rodičovskej dovolenky pre účely odmeňovania.
Predmetné započítanie obdobia počas materskej a rodičovskej dovolenky do “odpracovaných rokov” (t.j. doba výkonu zdravotníckeho povolania u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti) zdravotníckeho pracovníka je výlučne vo vzťahu k výpočtu jeho mzdy (predmetné započítanie sa nebude uplatňovať v iných prípadoch, ako napr. ak je počet rokov odbornej praxe kvalifikačným predpokladom pre riadiacu pozíciu alebo získanie špecializácie a pod.). Hornú hranicu počtu rokov na materskej alebo rodičovskej dovolenke, ktoré bude možné započítať do “odpracovaných rokov” – pričom z už platnej právnej úpravy § 6 ods. 5 zákona č. 553/2003 Z. z.) je hranica stanovená na maximálne 6 rokov súhrnne – odporúča Ministerstvo zdravotníctva SR zapracovať aj do pripravovanej novely zákona, t.j. maximálne 6 rokov súhrnne, najviac však 3 roky na jedno dieťa.
(termín účinnosti zákona v priebehu roka 2023)