Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

MZ SR - Nová moderná liečba sa bude od septembra hradiť pri viacerých diagnózach

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Bratislava 18. júna (TASR) - Zdravotné poisťovne budú od septembra preplácať novú modernú liečbu pre pacientov s hepatocelulárnym karcinómom, ulceróznou kolitídou a Crohnovou chorobou aj reumatoidnou artritídou. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) rozhodol o zaradení liekov do kategorizačného zoznamu. TASR o tom informoval odbor komunikácie rezortu.

Hepatocelulárny karcinóm je najbežnejším histologickým podtypom zhubných nádorov pečene, ktorý je spôsobený najmä chronickým ochorením pečene, ako je cirhóza. Po novom budú mať pacienti k dispozícii uhrádzaný liek, ktorý im môže poskytnúť možnosť liečby s lepšie zvládnuteľnými nežiaducimi účinkami.
      „Je určený pre pacientov, ktorí prichádzajú veľmi neskoro k lekárovi a sú v štádiu, keď ich ochorenie vytvára metastázy. Tento liek má priniesť zníženie nežiaducich účinkov, pretože na Slovensku je významné percento pacientov, ktorí netolerujú súčasnú liečbu,“ vysvetlila štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Jana Ježíková.
      Ulcerózna kolitída je zápal sliznice hrubého čreva. Nový liek je určený pre pacientov so stredne ťažkým a ťažkým priebehom ochorenia. Liečiť sa ním môžu aj pacienti s Crohnovou chorobou, zápalovým ochorením, ktoré postihuje tráviaci trakt.
      „Pacienti sa na liečbu nastavia v nemocnici a budú si následne môcť liečbu aplikovať v domácom prostredí,“ priblížila Ježíková. Hradená liečba sa bude môcť indikovať v centrách na liečbu ulceróznej kolitídy a Crohnovej choroby.
      Reumatoidná artritída je chronické autoimunitné zápalové ochorenie, ktoré primárne postihuje kĺby. Nový liek je na liečbu stredne ťažkej až ťažkej formy u dospelých pacientov, u ktorých iná liečba nebola dostatočne účinná alebo majú kontraindikácie. „Vstup lieku rozširuje terapeutické alternatívy liečby, ak pacient netoleruje liečbu liekmi s rovnakým alebo porovnateľným mechanizmom účinku,“ povedala Ježíková.
      Hradená liečba sa od septembra bude môcť indikovať v siedmich centrách v Bratislave, Košiciach, Piešťanoch, Banskej Bystrici, Martine a Nitre. Bude podliehať predchádzajúcemu súhlasu zdravotnej poisťovne.

Zdroj: TASR


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.