Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Na prácu operátorov záchrannej služby poukazuje Deň tiesňovej linky 155

Kategória: Spravodajstvo

Na prácu operátorov Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) poukazuje Deň tiesňovej linky 155, ktorý si Slovensko pripomína počas stredy.

Bratislava 15. mája (TASR) – "Kým prídu záchranári k pacientovi, uplynú cenné minúty. Ak sa počas nich neposkytne prvá pomoc, môže to mať pre pacienta fatálne následky," uviedla na margo ich práce hovorkyňa Operačného strediska ZZS SR Alena Krčová.
      Sú to práve operátori, ktorým volajú občania so zdravotnými ťažkosťami ako prvým. "Musia vedieť poradiť, dokonca v najvážnejších prípadoch telefonicky asistujú pri oživovaní. Úcta patrí aj záchranárom, ktorých vysielajú na zásah. Spoločne tvoria fungujúci tím, ktorého cieľom je čo najrýchlejšia a najefektívnejšia pomoc pacientom," zdôraznila.
      Krčová priblížila, že vlani prijali na tiesňovej linke 155 takmer 1,5 milióna volaní. Operátori pritom pomáhali ľuďom so zdravotnými ťažkosťami nepretržite sedem dní v týždni 24 hodín denne. Spomedzi množstva hovorov, ktoré prijali a vyriešili vo ôsmich krajských operačných strediskách, vyslali záchranárov do terénu v 561.508 prípadoch, keď volajúci potreboval urgentnú pomoc pre seba, blízkych alebo bol svedkom udalosti, pri ktorej potreboval pomoc niekto iný.
      "Najviac tzv. primárnych zásahov evidujeme za rok 2018 v Prešovskom kraji – 92.529, najmenej v Trenčianskom kraji, v ktorom zasahovali záchranári v 56.819 prípadoch. Charakter zásahov sa v porovnaní s minulosťou nemení, vo všetkých krajoch sa pomáhalo najmä pacientom s vážnymi úrazmi, bolesťami hrudníka a so sťaženým dýchaním," dodala.
       Operačné stredisko ZZS SR sa rozhodlo pripomenúť si Deň tiesňovej linky 155 aj sériou stretnutí s verejnosťou. Počas nich operátori učia prvú pomoc. V rámci verejných prezentácií informujú o tom, kedy volať na tiesňovú linku 155, ako rozpoznať, či ide o život ohrozujúci stav, ako komunikovať s operátorom, či o tom, ako použiť v prípade potreby automatický externý defibrilátor.
      Stretnutia s verejnosťou sa už uskutočnili v obciach Podzámčok, Honce, Topoľa, Dolné Trhovište, Vysoká nad Kysucou, Dlhá nad Kysucou a Lúky. Naplánované sú v obciach Pucov, Raková, Nedašovce, Topoľčianky (15. 5.), Skalité a Makov (16. 5.), Križovany nad Dudváhom (18. 5.), Trenčianske Mitice (20. 5.), Staškov (23. 5.) a Studienka (25. 5.).

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.