Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Náklady ZP na individuálne lieky boli menej ako percento

Kategória: Spravodajstvo

Podľa člena prezídia Slovenskej lekárnickej komory Štefana Krchňáka majú na západe modernejšie technológie i suroviny a je bežné, že lekári vedia takýto individuálne pripravený liek predpísať.

BRATISLAVA 9. apríla (SITA) - Na Slovensku sa individuálne pripravené lieky (IPL) využívajú menej ako u našich západných susedov. Podľa člena prezídia Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Štefana Krchňáka je dôvodov viacero. Tvrdí, že napríklad v Rakúsku či Nemecku majú modernejšie technológie, ako aj sortiment účinných či pomocných látok. Jednou z príčin je podľa neho aj slabá edukácia lekárov o výhodách IPL zo strany lekárnikov. Poukazuje aj na to, že lekári nevedia ako napísať recept na takýto liek. "Častokrát skutočne nevedia, čo si za tým môžu predstaviť, ako bude výsledný produkt vyzerať," povedal Krchňák. Podotýka pritom, že voľakedajší lekári poznali účinky jednotlivých farmaceutických surovín a čo s čím môžu kombinovať. "Táto schopnosť našim lekárom chýba, čo si myslím, že na druhej strane práve tí lekári na západe toto ešte ovládajú," skonštatoval. SLeK im chce v tomto smere napomôcť, pripravuje pre nich akýsi receptár IPL, v ktorom nájdu vlastnosti surovín.

Skutočnosť, že u našich západných susedov lekári častejšie predpisujú takéto lieky, demonštruje Krchňák na tom, že kým napríklad v Rakúsku sa IPL podieľajú na celkových nákladoch na lieky šiestimi percentami, na Slovensku je to menej ako jedno percento. Potvrdzujú to aj údaje zdravotných poisťovní. Union zdravotná poisťovňa uhradila v minulom roku takmer 65 tisíc kusov IPL, čo predstavuje podiel 1,26 percenta zo všetkých receptových liekov. Vynaložila na ne 295 tis. eur, teda 0,70 % z celkovej uhradenej sumy. 

Všeobecná zdravotná poisťovňa za uplynulý rok eviduje cez 650 tisíc kusov IPL v hodnote tri milióny eur, čo zodpovedá približne 0,5-percentnému podielu z celkových nákladov na receptové lieky. Dôvera vlani hradila za IPL 1,2 mil. eur, ide o 0,45 percenta zo všetkých nákladov na lieky. Celkovo sa balenia receptových liekov pohybujú ročne v desiatkach miliónov kusov a úhrady za ne dosahujú stovky miliónov eur. 

Krchňák poukazuje na to, že IPL majú hneď niekoľko výhod. V niektorých prípadoch sú podľa neho pre pacienta lacnejšie ako priemyselne vyrábané lieky, u ktorých navyše poukazuje aj na vedľajšie účinky. "Keď lekár predpisuje hromadne pripravovaný liek, napríklad na kožné choroby, častokrát nemá inú možnosť len siahnuť rovno ku kortikoidom, kdežto pri predpise IPL by mohol použiť oveľa jednoduchšie veci, ktoré rýchlejšie, efektívnejšie a hlavne lacnejšie dosiahnu ten istý efekt bez nejakých vedľajších alebo nežiaducich účinkov," uviedol člen prezídia SLeK. 

Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor vidí význam individuálne pripravených liekov najmä v tom, že ide o liečbu, ktorá je pacientovi ušitá na mieru, poukazuje však aj na druhú stránku veci. "Ich príprava nie je náročná, cena veľmi často pár centov. Ich použiteľnosť je však podstatne kratšia, ako pri hromadne vyrábaných liekoch. Tento moment je podľa mňa najdôležitejšou príčinou, prečo IPL používame málo," uviedol Pásztor. Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár zase konštatuje, že individuálna príprava liekov bola pred niekoľkými desaťročiami efektívna, no dnes množstvo týchto liekov nahradili farmaceutické výrobky či už originály alebo generiká. "Aj samotní pacienti si vyžadujú viacej tento typ liekov," dodal prezident SLK. 

IPL predpisujú najmä dermatovenerológovia, internisti či všeobecní lekári.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.