Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Nemocnice nepriznávajú výskyt nemocničných nákaz

Kategória: Spravodajstvo

Priemerný výskyt nákaz, ktoré vznikli v súvislosti s pobytom osôb, ošetrením, vyšetrením alebo inými zdravotníckymi výkonmi v zdravotníckom zariadení, sa vo vyspelých krajinách pohybuje okolo 5 až 8 %, na Slovensku to za celý rok 2009 bolo 0,5 %, pričom tretina slovenských nemocníc neohlásila ani jeden prípad.

Priemerný výskyt nákaz, ktoré vznikli v súvislosti s pobytom osôb, ošetrením, vyšetrením alebo inými zdravotníckymi výkonmi v zdravotníckom zariadení, sa vo vyspelých krajinách pohybuje okolo 5 až 8 %, na Slovensku to za celý rok 2009 bolo 0,5 %, pričom tretina slovenských nemocníc neohlásila ani jeden prípad.

BRATISLAVA 3. januára (SITA) - Na Slovensku bolo v roku 2010 vykázaných okolo 5 tis. prípadov nozokomilánych alebo nemocničných nákaz, teda nákaz, ktoré vznikli v súvislosti s pobytom osôb, ošetrením, vyšetrením alebo inými zdravotníckymi výkonmi v zdravotníckom zariadení. Podľa odborníkov je toto číslo síce nízke, no zároveň nereálne. Slovenské nemocnice totiž podľa nich nozokomiálne nákazy majú, ale nehlásia ich. Priemerný výskyt nákaz sa totiž vo vyspelých krajinách pohybuje okolo 5 až 8 %, na Slovensku to za celý rok 2009 bolo 0,5 %, pričom tretina slovenských zdravotníckych zariadení neohlásila ani jeden prípad.

Problém potvrdzuje aj Úrad verejného zdravotníctva SR. „Hlásené nozokomiálne nákazy neodrážajú ich skutočný výskyt, sú iba zlomkom predpokladaného výskytu, iba špičkou ľadovca. Ich výskyt je mnohonásobne vyšší, čo dokazujú aj výsledky cielených štúdií sledovania prevalencie nákaz na Slovensku. Avšak aj hlásené údaje sú alarmujúce,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková. Úrad pritom vidí za nevyhovujúcou situáciou aj financie. „Výskyt nozokomiálnych nákaz a boj proti nim v našich nemocniciach je s prihliadnutím na zložitú finančnú situáciu týchto zariadení problematický a dôraz na prevenciu sa neustále oslabuje,“ dodala Šramková.

Problém pripúšťa i Ministerstvo zdravotníctva SR. „Evidencia nozokomiálnych nákaz, a v širšom zmysle kvalita výkazníctva na Slovensku nie je uspokojivá. Rezort si je daného problému vedomé a vníma ho ako problém. Do veľkej miery súvisí s administratívnou záťažou zdravotníckeho personálu, ktorý sa prioritne musí venovať pacientovi. V legislatívnom pláne úloh je na budúci rok plánovaná aj problematika auditov zdravotníckych zariadení a tzv. indikátorov kvality. V rámci riešenia tejto úlohy sa budeme zaoberať aj otázkou kontroly kvality poskytovaných dát,“ povedala hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová.

O problémoch vo vykazovaní vedia aj poisťovne. Neúplne vykazovanie potvrdila napríklad najväčšia súkromná poisťovňa Dôvera. Dokazuje to podľa nej aj výrazne nízke a nevysvetliteľné percento výskytu nákaz na počet odliečených pacientov na Slovensku v porovnaní so zahraničím. "Do nášho hodnotenia zdravotníckych zariadení sme tento parameter nezaraďovali. Dôvodom je to, že tí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí čestne priznávajú presný počet nákaz, by napokon na svoju čestnosť doplatili, pretože by za reálne čísla získali horšie hodnotenie," skonštatovala Monika Laciková z PR poisťovne.

Za obrovský problém považuje nozokomiálne nákazy aj prezident Spoločnosti prevencie nozokomiálnych nákaz na Slovensku Rastislav Maďar. Na ilustráciu uviedol, že týmto nákazám podľahne napríklad v USA rovnaký počet obyvateľov, ako príde o život pri dopravných nehodách. Riešenie situácie vidí nielen v zlepšení hlásenia nákaz ale aj tlakom zo strany ministerstva zdravotníctva a poisťovní a väčším záujmov vedenia zariadení. Podľa Maďara sú nákazy jednou z najväčších čiernych dier zdravotníctva. Predlžujú liečbu alebo hospitalizáciu, vyžadujú si zvýšené náklady na lieky. V niektorých prípadoch môžu spôsobiť aj smrť pacienta.

Nozokomiálne infekcie sa sledujú nielen v nemocniciach ale i v ambulanciách a zariadeniach na poskytovanie jednodňovej zdravotnej starostlivosti. Povinné kontroly sa robia priebežne, mesačne sa analyzujú a prijímajú opatrenia na predchádzanie vzniku a šírenia nákaz. „Infekciám sa v nemocniciach nedá vždy vyhnúť. Prevencia nákaz spočíva najmä v dôslednom vykonávaní hygienických a protiepidemických postupov, ktoré musia byť doplňované racionálnou liečbou a organizačným a administratívnym zaistením. Úrady verejného zdravotníctva vykonávajú dohľad nad dodržiavaním týchto opatrení,“ uzavrela Šramková.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.