Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

O voľnopredajné lieky na webe nie je veľký záujem

Kategória: Spravodajstvo

Na Slovensku má nákup liekov prostredníctvom webu trojpercentný podiel, v Česku päťpercentný.

BRATISLAVA 4. októbra (SITA) - O nákup voľnopredajných liekov cez internet nie je veľký záujem, spotrebitelia uprednostňujú takmer výhradne kamenné predajne. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala spoločnosť GfK na vzorke 2 000 respondentov zo Slovenska a ČR. Na Slovensku má nákup liekov prostredníctvom webu trojpercentný podiel v Česku päťpercentný. Internet spolu so supermarketmi či drogériami ľudia skôr využívajú na kúpu výživových doplnkov a prípravkov na chudnutie.

Ako zo zisťovania ďalej vyplynulo, najdôležitejším faktorom pri kúpe či už voľnopredajných liekov alebo výživových doplnkov v oboch krajinách je osobná skúsenosť s konkrétnym produktom, pričom až polovica užívateľov siaha po osvedčenej značke. "Vysoká miera lojality jednej značke je na Slovensku aj v Českej republike pri voľnopredajných liekoch na alergie a na problémy s trávením. Spomedzi výživových doplnkov má značka silné postavenie pri prípravkoch na chudnutie," uviedla HealthCare Sector Leaderka GfK pre Českú republiku a Slovensko Eva Vlčková.
Druhým silným činiteľom, ktorý ovplyvňuje spotrebiteľov pri nákupe, je názor lekárov či lekárnikov. "Prevažná väčšina spotrebiteľov voľnopredajných liekov a výživových doplnkov má už pred vstupom do lekárne jasnú predstavu o tom, aký produkt si chcú kúpiť. Často sa však nebránia vypočuť si rady a odporúčania lekárnika," povedala PR manažérka GfK Daniela Beráková. Ako pokračovala, pri zákazníkoch lojálnych voči konkrétnej značke si nechá od lekárnika odporučiť alternatívu polovica z nich. Ostatní spotrebitelia majú sklon prijať radu v 60 až 80 percentách prípadov. Podľa Vlčkovej takmer všetci zákazníci pripustili, že aspoň niekedy prijali odporúčanú alternatívu.

Prieskum sa pri voľnopredajných liekoch zameriaval na lieky na bolesť, problémy s trávením, alergie a lieky na chrípku a nachladnutie. U výživových doplnkov sa zase skúmali vitamíny, minerály či prípravky na chudnutie a liečivé bylinkové čaje.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.