Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
O voľnopredajné lieky na webe nie je veľký záujem
Kategória: Spravodajstvo
Na Slovensku má nákup liekov prostredníctvom webu trojpercentný podiel, v Česku päťpercentný.
BRATISLAVA 4. októbra (SITA) - O nákup voľnopredajných liekov cez internet nie je veľký záujem, spotrebitelia uprednostňujú takmer výhradne kamenné predajne. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala spoločnosť GfK na vzorke 2 000 respondentov zo Slovenska a ČR. Na Slovensku má nákup liekov prostredníctvom webu trojpercentný podiel v Česku päťpercentný. Internet spolu so supermarketmi či drogériami ľudia skôr využívajú na kúpu výživových doplnkov a prípravkov na chudnutie.
Ako zo zisťovania ďalej vyplynulo, najdôležitejším faktorom pri kúpe či už voľnopredajných liekov alebo výživových doplnkov v oboch krajinách je osobná skúsenosť s konkrétnym produktom, pričom až polovica užívateľov siaha po osvedčenej značke. "Vysoká miera lojality jednej značke je na Slovensku aj v Českej republike pri voľnopredajných liekoch na alergie a na problémy s trávením. Spomedzi výživových doplnkov má značka silné postavenie pri prípravkoch na chudnutie," uviedla HealthCare Sector Leaderka GfK pre Českú republiku a Slovensko Eva Vlčková.
Druhým silným činiteľom, ktorý ovplyvňuje spotrebiteľov pri nákupe, je názor lekárov či lekárnikov. "Prevažná väčšina spotrebiteľov voľnopredajných liekov a výživových doplnkov má už pred vstupom do lekárne jasnú predstavu o tom, aký produkt si chcú kúpiť. Často sa však nebránia vypočuť si rady a odporúčania lekárnika," povedala PR manažérka GfK Daniela Beráková. Ako pokračovala, pri zákazníkoch lojálnych voči konkrétnej značke si nechá od lekárnika odporučiť alternatívu polovica z nich. Ostatní spotrebitelia majú sklon prijať radu v 60 až 80 percentách prípadov. Podľa Vlčkovej takmer všetci zákazníci pripustili, že aspoň niekedy prijali odporúčanú alternatívu.
Prieskum sa pri voľnopredajných liekoch zameriaval na lieky na bolesť, problémy s trávením, alergie a lieky na chrípku a nachladnutie. U výživových doplnkov sa zase skúmali vitamíny, minerály či prípravky na chudnutie a liečivé bylinkové čaje.
© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality

Národná linka na podporu duševného zdravia
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR
Integrácia duchovnej starostlivosti do systému zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republiky
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR