Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Od apríla platí zákon o mzdách sestier
Kategória: Spravodajstvo
Priemerný mzdový nárok sestier a pôrodných asistentiek by sa na jeho základe mal v porovnaní s výškou mzdy za prvý polrok uplynulého roku zvýšiť v priemere o 23,89 %
BRATISLAVA 1. apríla (SITA) - Od apríla platí zákon o minimálnych mzdových požiadavkách sestier a pôrodných asistentiek. Poslanci ho schválili ešte vo februári. Priemerný mzdový nárok sestier a pôrodných asistentiek by sa v porovnaní s výškou mzdy za prvý polrok uplynulého roku mal vďaka legislatíve zvýšiť v priemere o 23,89 %. S uplatňovaním zákona v praxi sú však problémy. Proti sa postavili ambulantní lekári i nemocnice. Argumentujú, že sestrám nemajú z čoho pridať. Zákon sa snažia obchádzať, sestry preraďujú na iné pozície, skracujú im úväzky, vyhrážajú sa prepúšťaním. Slovenská lekárska komora dokonca požiadala Generálneho prokurátora SR o podanie návrhu na začatie konania na Ústavnom súde SR. Ten by mal rozhodnúť, že zákon nie je v súlade s ústavou, a súčasne pozastaviť jeho účinnosť.
Podľa zákona má nastupujúca sestra alebo pôrodná asistentka bez praxe minimálny nárok na 640 eur mesačne. Po troch rokoch sa minimum zvýši na 666,20 eura mesačne a ďalej rastie v trojročných intervaloch tak, že po 33 rokoch praxe má sestra nárok na minimálne 928 eur na mesiac. Navrhované členenie minimálnych mzdových nárokov nezohľadňuje kvalifikačný stupeň vzdelania, čo sestry žiadali vo svojej petícii. Rešpektuje však dĺžku praxe a dosiahnutý stupeň vzdelania na získanie odbornej spôsobilosti na výkon odborných pracovných činností a získanie odbornej spôsobilosti na výkon špecializovaných pracovných činností. Pre sadzby minimálnych mzdových nárokov rezort zdravotníctva zaviedol valorizačný mechanizmus, a to percento medziročného rastu minimálnej mzdy.
Zvýšenie minimálneho mzdového ohodnotenia bolo jednou z požiadaviek sestier a pôrodných asistentiek v petícii, ktorú spoločne podporilo 243 tis. občanov. Vláda vzala petíciu začiatkom júna 2011 na vedomie, pričom prijala aj uznesenie, ktoré stanovuje harmonogram, kedy sa majú niektoré z požiadaviek splniť. Sestry v petícii okrem vyšších miezd žiadali napríklad skorší odchod do dôchodku, podporu mimonemocničnej starostlivosti, ale aj legislatívnu a finančnú úpravu poskytovania zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb.
© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Prísnejšie kritériá pri priznávaní príspevku na opatrovanie osôb s ťažkým zdravotným postihnutím
redakcia/ZMOS
Rozšírenie siete psychiatrických stacionárov z dôvodu preťaženia ambulancií a dlhých hospitalizácií
redakcia/ZMOS
Pokles klinických skúšaní v Európskom hospodárskom priestore: výzvy a odporúčania pre budúcnosť
redakcia/AIFP
Ministerstvo zdravotníctva vykonáva klinické audity BFHI
Ministerstvo zdravotníctva SR