Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Odborári nesúhlasia s rušením miest na RÚVZ

Kategória: Spravodajstvo

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb poukazuje na to, že za posledných osem rokov poklesol počet zamestnancov na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva o tisícku.

BRATISLAVA 14. októbra (SITA) - Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) pravdepodobne čakajú v budúcom roku racionalizačné opatrenia. Centralizovať by sa mali obslužné činnosti všetkých 36 úradov. Ako uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková, návrh na racionalizáciu predpokladá zrušenie 49 pracovných miest. "Racionalizácia sa nedotkne odborných činností úradu a úspora týchto opatrení je vyčíslená na viac ako pol milióna eur ročne," informovala Čižmáriková.

So znižovaním počtu pracovníkov však nesúhlasí Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ). "My sme proti akejkoľvek redukcii pracovných miest, my zastupujeme všetkých. Hľadáme také možnosti, aby nemuselo k tomu dôjsť, aby bol zachovaný stav," uviedla podpredsedníčka SOZ Daniela Pochybová. Ako podotkla, za posledných osem rokov boli počty zamestnancov RÚVZ skresané o tisícku, pričom agenda úradov, najmä po vstupe Slovenska do Európskej únie, narástla. Od vlády podľa nej nechcú nič iné, len aby dodržala svoje programové vyhlásenie. "Toto, čo sa chystá, je v rozpore s programovým vyhlásením vlády, aspoň podľa môjho názoru, lebo tam sa hovorí o posilnení, nie o redukcii," uviedla podpredsedníčka SOZ s tým, že ak sa s posilňovaním miest neráta, mal by sa aspoň udržať súčasný stav.

Poukazuje na to, že ľudia pracujúci na RÚVZ nie sú len úradníci, ale zdravotníci, ktorí sa starajú o prevenciu pre 5,5 milióna obyvateľov Slovenska. Pripomína dozor na pieskoviskách, nad kvalitou pitnej vody, kúpalísk, stravy v školách i sociálnych zariadeniach, či nad prenosnými ochoreniami a chorobami z povolania. "My máme kopec migrantov, ktorí už chodia s prenosnými ochoreniami, a prečo myslíte, že nemáme epidémie, lebo hneď sú záchyty," vysvetlila Pochybová s tým, že toto je činnosť verejných zdravotníkov. Pre porovnanie uvádza susednú Českú republiku, kde podľa nej oslabili dozor, ale práve po metanolovej kauze sa poučili a pripravili podobnú koncepciu, ako má Slovensko. "Tak prečo my by sme mali z toho odchádzať, keď niekto iný sa poučil a ide na tú podobnú cestu," pýta sa podpredsedníčka SOZ.

Predseda SOZ Anton Szalay podotýka, že výkonnosť verejného zdravotníctva v príjmovej časti štátneho rozpočtu bola v minulých rokoch na úrovni 2,1 mil. eur. Chystané reštrikčné opatrenia môžu podľa neho priniesť pokles prevencie zvládania chorôb a ochrany zdravia. "Je ohrozený kvalitne prepracovaný systém kontroly pod jednou strechou ako aj komplexný prístup ku všetkým rozhodujúcim faktorom ovplyvňujúcim zdravie obyvateľstva," skonštatoval Szalay. Odborári prízvukujú, že ako odborné tak i obslužné činnosti sú dôležité pred chod úradov. Na úradoch verejného zdravotníctva je zamestnaných približne 1 900 ľudí.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.