Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Peniaze v systéme podľa súkromných poisťovní nechýbajú

Kategória: Spravodajstvo

Zámer vlády zrušiť zdravotné poisťovne je podľa prezidentky Združenia zdravotných poisťovní Kataríny Kafkovej len zásterkou na utlmenie debaty o kontrole financií v systéme.

BRATISLAVA 29. októbra (SITA) - Diskusia o zlepšení stavu slovenského zdravotníctva by sa mala podľa Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) otvoriť najmä v otázke využitia zdrojov, ktoré do systému smerujú. Zámer vlády zrušiť zdravotné poisťovne je podľa prezidentky združenia Kataríny Kafkovej len zásterkou na utlmenie debaty o kontrole financií v systéme. "Sumy určené na úhradu zdravotnej starostlivosti každoročne narastajú, ale pacienti prílev peňazí nepociťujú, preto je otázka efektivity ich využívania kľúčovou," uviedla v zverejnenom vyhlásení prezidentka ZZP Katarína Kafková. V zdravotníctve peniaze podľa združenia nechýbajú a vláda by mala hľadať reálne úspory v úhradách zdravotnej starostlivosti, ktoré vzrástli za posledných sedem rokov o 53 %, pričom v minulom roku dosiahli výšku 3,36 mld. eur.

Najviac v sledovanom období rástli podľa združenia úhrady za ústavnú zdravotnú starostlivosť, a to až o 81 %. Táto oblasť zahŕňa nemocničnú starostlivosť, medicínske centrá, pôrodnice, či opatrovateľské domovy. V roku 2005 bolo na ňu vyčlenených 552 mil. eur a v roku 2011 vyše 1 mld. eur, pri porovnateľnom počte a približne rovnakej chorobnosti obyvateľstva. Práve tu vidí ZZP veľký priestor na reálne úspory v zdravotníctve. "V takmer polovici tendrov v štátnych nemocniciach predkladá ponuku len jediný uchádzač. Už len 15-percentná úspora z tohto balíka, dosiahnutá skutočnou súťažou medzi dodávateľmi, je viac ako toľko vládou kritizované náklady súkromných poisťovní," hovorí Katarína Kafková. Takmer 70-percentný nárast úhrad zaznamenala v porovnaní rokov 2005 až 2011 ambulantná starostlivosť, a to zo 727 mil. eur na 1,2 mld. eur.

Vláda sa však podľa ZZP namiesto hľadania riešení v prospech pacienta snaží odkláňať pozornosť úplne opačným smerom, a to na súkromné zdravotné poisťovne. "Hospodárenie poisťovní je jednak pod drobnohľadom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a jednak je ich zisk regulovaný v dvoch rovinách," upozorňuje Kafková. Prvou je povinné použitie zisku na tvorbu rezervného fondu až do výšky 20 % splateného základného imania, druhou povinná tvorba technických rezerv na úhradu plánovanej zdravotnej starostlivosti pre poistencov zaradených v čakacích zoznamoch. V prípade zisku súkromných poisťovní ide podľa jej slov o 1,4 % z celkového poistného.
Členmi Združenia zdravotných poisťovní sú súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.