Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Petíciou proti transformácii sa má zaoberať parlament

Kategória: Spravodajstvo

Ako na utorkovej tlačovej konferencii uviedol člen petičného výboru Milan Blaha, v januári budúceho roku petičný výbor rozhodne, či podpísané hárky predloží súčasnému parlamentu, alebo počká až na výsledok marcových predčasných volieb.

BRATISLAVA 13. decembra (SITA) - Petíciou za zachovanie verejného zdravotníctva a proti zmene verejných zdravotníckych organizácii na akciové spoločnosti sa bude musieť zaoberať parlament. Petičný výbor totiž pod svoju petíciu zozbieral už 100 tis. podpisov, čo je hranica potrebná na to, aby sa ňou musel parlament zaoberať. Ako na utorkovej tlačovej konferencii uviedol člen petičného výboru Milan Blaha, v januári budúceho roku petičný výbor rozhodne, či podpísané hárky predloží súčasnému parlamentu, alebo počká až na výsledok marcových predčasných volieb.

Blaha zároveň pripustil, že v zbieraní podpisov budú pokračovať a zvažujú aj iniciatívu na vypísanie referenda. "Toto je len prvý cieľ, mať 100 tis. podpisov, ale ak by sa parlament správal tak neprívetivo k myšlienke nesprivatizovať zdravotníctvo, potom pokračujeme ďalej a budeme chcieť dosiahnuť 350 tis. podpisov, aby bolo možné vypísať referendum,“ povedal Blaha.

K úspechu akcie podľa neho prispeli aj Konfederácia odborových zväzov (KOZ), Odborový zväz Kovo, ako aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ). "Podujali sme sa na zbieranie podpisov, pretože KOZ ale ani náš odborový zväz neboli oslovení pri skrátenom legislatívnom konaní pred prerokovaním zákona o transformácii nemocníc na akciové spoločnosti na vláde,“ povedal predseda SOZ Anton Szalay. Transformácia nemocníc na akciové spoločnosti podľa jeho slov so sebou prinesie zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti, ale aj vyššiu finančnú spoluúčasť občanov.

Ako Szalay doplnil, ministerstvo zdravotníctva sa vtedy obrátilo na také organizácie, ktoré s činnosťou v zdravotníctve nemajú nič spoločné. "Obišli všetky stavovské, profesijné, ale aj odborové organizácie fungujúce v rezorte, čo je rana pod pás demokracii na Slovensku,“ myslí si Szalay.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.