Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Plnú sumu máme platiť aj za život ohrozujúce lieky

Kategória: Spravodajstvo

Dodávatelia liekov žiadajú, aby Ministerstvo zdravotníctva SR prehodnotilo vyhlášku so zoznamom liečiv, ktoré by od decembra nemali byť uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia

BRATISLAVA 4. novembra (SITA) - Slováci si možno od decembra budú platiť plnú sumu aj za život ohrozujúce lieky. V rámci pripomienkového konania k vyhláške Ministerstva zdravotníctva SR, ktorou sa ustanovuje zoznam liečiv určených na podpornú alebo doplnkovú liečbu, na to upozorňujú dodávatelia liekov. Podľa nej by lieky s obsahom liečiv určených na podpornú a doplnkovú liečbu pri ich poskytovaní v rámci ambulantnej alebo lekárenskej starostlivosti nemali byť uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia, teda by ich zdravotné poisťovne nemali preplácať. "Navrhujeme prehodnotiť danú vyhlášku v celom rozsahu, nakoľko obsahuje lieky, ktoré sú život ohrozujúce. Navrhujeme, aby dané ATC skupiny boli zaradené do kategorizačného zoznamu s úhradou zdravotnej poisťovne,“ žiada v rámci pripomienok k vyhláške Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok.

S niektorými liečivami vo vyhláške má problém aj Slovenská lekárska spoločnosť a tvrdí, že ich nemožno považovať za doplnkovú alebo podpornú liečbu. Prehodnotiť zaradenie určitých liečiv do vyhlášky odporúča rezortu zdravotníctva v rámci pripomienkového konania aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv. "Napríklad liečivá virostatiká a ich zaradenie do podpornej liečby. Liečivá používané pri syndróme suchého oka - tieto lieky patria medzi podpornú liečbu, avšak syndróm suchého oka je ochorenie, pri ktorom neexistuje pre pacientov iná liečba ako symptomatická. Vyradenie týchto liekov schematickým zaradením do skupiny s obsahom liečiv s podpornou alebo doplnkovou liečbou bude znamenať sociálny dopad pre pacientov a zároveň môže mať aj dopad na zvýšené náklady na celkovú zdravotnú starostlivosť pre týchto pacientov,“ konštatuje úrad.

Ministerstvo chce opatrením zabezpečiť účelné a efektívne vynakladanie prostriedkov verejného zdravotného poistenia. Vyhláška by podľa odhadov mohla viesť k zníženiu výdavkov verejného zdravotného poistenia o asi 13 mil. eur ročne. Rezort pritom tvrdí, že už v súčasnosti nie je väčšina liečiv vo vyhláške hradená z prostriedkov verejného zdravotného poistenia, a ak je, tak v relatívne nízkej miere. Celkový počet liečiv, ktoré by podľa návrhu vyhlášky mali byť zaradené medzi tzv. podporné a doplnkové je 117. Z uvedeného počtu je podľa ministerstva 26 aktuálne plne alebo čiastočne preplácaných zdravotnou poisťovňou. V absolútnom vyjadrení podľa neho tento počet liečiv zodpovedá zrušeniu úhrady pre 97 liekov. Samotný rezort však priznáva aj mierne negatívny vplyv opatrenia na hospodárenie domácností, a to v dôsledku možného zvýšenia výdavkov na určité skupiny liekov.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.