Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Počet diabetikov sa na Slovensku zvýšil o desaťtisíce
Kategória: Spravodajstvo
Počet diabetikov na Slovensku v posledných desaťročiach výrazne vzrástol. Kým v roku 1980 sa evidovalo 122.197 diabetikov, vlani to bolo 339.419.
Bratislava 13. novembra (TASR) - Počet diabetikov na Slovensku v posledných desaťročiach výrazne vzrástol. Kým v roku 1980 sa evidovalo 122.197 diabetikov, vlani to bolo 339.419. Počet pacientov tak narástol o takmer 220.000. "Podľa medzinárodných štatistík diabetom vo svete trpí jeden z dvanástich ľudí. Nepriaznivý vývoj v počte diabetikov neobchádza ani Slovensko," povedal hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla.
Cukrovka je v súčasnosti jedným z najčastejších a finančne najnáročnejších chronických ochorení. Hovorí sa o nej ako o pandémii tretieho tisícročia. Nepriaznivý vývoj s ochorením na Slovensku potvrdzujú štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií. Podľa nich vlani diabetológovia v ambulanciách evidovali ako pacientov 181.051 žien a 158.368 mužov. Vo veku do 18 rokov sa liečilo 2024 osôb.
Diabetes vlani novodiagnostikovali 23.613 ľuďom. Väčšinu nových prípadov tvorili pacienti s diabetom druhého typu. "Počet týchto diabetikov rastie najmä vo vyššom veku, čo potvrdzuje fakt, že tri štvrtiny nových prípadov boli 50- a viacroční pacienti," uviedol Bubla. Najviac ich pribudlo v Bratislavskom a Trnavskom kraji, najmenej v Žilinskom a Trenčianskom kraji. Cukrovka prvého typu je zase typická pre mladších pacientov, novodiagnostikovaných bolo 1531 osôb.
"V liečbe diabetikov môžeme dlhodobo sledovať pokles liečby režimovými opatreniami, ako sú diéta, redukcia hmotnosti, pravidelná fyzická aktivita, odstránenie škodlivých návykov a iné. Takto sa liečilo približne 20 percent pacientov," priblížil Bubla. Podiel liečených diabetikov inzulínom predstavoval 29 percent, peronálne užívalo antidiabetika 51,3 percenta pacientov. V prípade detí a mládeže sa cukrovka najčastejšie lieči inzulínom, ktorý je nevyhnutný pre pacientov s prvým typom v dôsledku stratenej schopnosti produkcie inzulínu.
Pacienti s cukrovkou sú viac ohrození komplikáciami, ako sú najmä kardiovaskulárne ochorenia, mozgové príhody, vysoký krvný tlak, postihnutie obličiek a zraku. Napríklad vysoký tlak má 56 percent slovenských diabetikov, u 48 percent ľudí sa objavili poruchy metabolizmu lipidov. Neuropatiou trpelo 20 percent, rovnako 20 percent malo očné a 13 percent obličkové komplikácie.
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Výlučná kontrola nad predajom liekov - zasahuje Protimonopolný úrad!
Protimonopolný úrad SR
Financovanie Slovenského zdravotníctva
Slovenská lekárska komora
Rozšírenie kompetencií všeobecných lekárov a pediatrov
Ministerstvo zdravotníctva SR
Štatúty pracovných skupín k dokumentom WHO
Ministerstvo zdravotníctva SR