Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Počet lekárov dosahuje priemer OECD, sestier je menej
Kategória: Spravodajstvo
Kým v roku 2011 slovenskí lekári podľa údajov OECD zarábali viac ako je priemerná mzda, sestry boli 20 percent pod jej úrovňou.
BRATISLAVA 27. novembra (SITA) - Slovensko sa podľa posledných údajov Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) z roku 2011 ocitlo vo výdavkoch na zdravotníctvo v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) pod priemerom vyspelých krajín, a to o 1,4 percenta. Naopak, na lieky sme vynaložili o 0,7 percenta viac. V jednej oblasti však Slovensko držalo krok s vyspelými krajinami, a to počtom lekárov. Kým na tisíc obyvateľov u nás pripadlo 3,3 lekára, priemer OECD predstavoval 3,2. Slovensko sa tak zaradilo medzi krajiny ako Austrália, Francúzsko, Fínsko či Izrael. Na druhej strane však SR skončila pod priemerom OECD v počte sestier. Na tisíc obyvateľov ich u nás pripadalo 5,9. Priemer vyspelých krajín dosiahol 8,8 sestry. Rekordérmi sú v tomto smere Švajčiarsko, Dánsko či Belgicko s počtom 14 sestier na tisíc obyvateľov.
Ako ďalej vyplýva z údajov OECD, na Slovensku v roku 2011 viac ako polovicu lekárov tvorili ženy. Na jedného lekára pritom pripadalo 1,8 sestry, v susednom Česku to bolo 2,2 sestry, priemer OECD dosahoval 2,8 sestry. V neprospech sestier vyšlo aj porovnávanie platového ohodnotenia. Kým slovenskí lekári zarábali viac ako bola priemerná mzda v národnom hospodárstve, sestry na ňu ani len nedosiahli. Slovenskí všeobecní lekári boli podľa údajov OECD ohodnotení na 1,8 násobok priemernej mzdy, rovnako na tom boli aj doktori vo Fínsku. V Poľsku sa platy lekárov dostali na úroveň 2,2 násobku a v Slovinsku až na 2,3 násobku priemernej mzdy.
Na druhej strane bola podľa OECD mzda nemocničných sestier na Slovensku 20 percent pod úrovňou priemernej mzdy, rovnako s platmi na tom boli aj sestry v Maďarsku. V ďalších okolitých krajinách, v Česku a Poľsku, sa mzdy sestier dostali na 1,1 násobok priemernej mzdy. "V nominálnych hodnotách narástli v priemere mzdy nemocničných sestier v SR v rokoch 2005 - 2008 o 13,8 %, čo bolo najviac z 22 hodnotených krajín OECD, kým v rokoch 2008 - 2011 o 2,9 %," konštatuje OECD.
Informácie priniesla organizácia v publikácií Health at a Glance 2013.
© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality

Národná linka na podporu duševného zdravia
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR
Integrácia duchovnej starostlivosti do systému zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republiky
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR