Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Podľa SDKÚ mohlo ísť 30 mil. eur na platy zdravotníkov

Kategória: Spravodajstvo

Podľa podpredsedu SDKÚ-DS Viliama Novotného sa za peniaze, ktoré luxemburský súd zablokoval Slovensku, mohli zvýšiť platy sestier, prípadne štyri najpredpisovanejšie lieky na srdcovo-cievne ochorenia mohli byť rok bez doplatku.

Správa "ZDRAVOTNÍCTVO: 30 mil. eur mohlo ísť na platy zdravotníkov, tvrdí SDKÚ" bola rozšírená o vyjadrenie riaditeľa Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Erika Tomáša vo štvrtom odseku.

BRATISLAVA 27. mája (SITA) - Takmer 30 miliónov eur, ktoré Slovensku uplynulý týždeň zablokoval luxemburský súd na účtoch miestnych bánk, by sa dalo využiť na takmer sedempercentné zvýšenie miezd všetkých zdravotných sestier, či na zaplatenie tretej etapy navyšovania platov lekárov. Vyhlásil to podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný. "Tridsať miliónov, ktoré ak by sme mali v zdravotníctve a nemali ich zablokované niekde v Luxemburgu, znamenalo by to, že štyri najčastejšie predpisované lieky s najvyššími doplatkami na srdce, krvný tlak a cievy by mohli byť celý kalendárny rok bez doplatkov," skonštatoval Novotný. Toto je podľa neho účet, ktorý budeme musieť zaplatiť za marketingový, populistický, politický experiment so zdravím, ktorý predviedla prvá vláda Roberta Fica. Novotný sa plánuje v utorok na zdravotníckom výbore NR SR obrátiť na ministerku zdravotníctva, aby mu predložila správu o výsledkoch arbitráže a dopadoch na zdravotníctvo, ako aj správu o príprave vytvorenia jednej zdravotnej poisťovne a možných rizikách prehratých súdnych sporov.

Podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša to, že Slovensku bolo zablokovaných 30 mil. eur, je jasný signál, že túto prehru akceptujú aj medzinárodné orgány. "V tomto zmysle zostáva nečinný minister financií, ktorý stále nevysvetlil, ako je možné, že sme prehrali. Stále nám neukázal, ako vyzerá rozsudok. Stále nám nepovedal, koľko nás stáli právnici," uviedol Frešo. Ako pokračoval, napriek tomu, že premiér mal silácke reči, že si to rozdá so zdravotnými poisťovňami, nestalo sa tak. "Už keď si to mohol rozdať ako opozičný poslanec na ústavnom súde, tak odmietol zastupovať vlastnú republiku, vlastný zákon odmietol ísť obhajovať. Jednoducho zbabelo zostal sedieť niekde vo svojej poslaneckej kancelárii a nešiel obhajovať to, čo sám navrhol a čo považoval za vlajkovú loď zdravotníctva," povedal Frešo. SDKÚ-DS zároveň upozorňuje na zámer vlády zaviesť na Slovensku jednu zdravotnú poisťovňu, čo podľa nich je ešte väčší populistický, marketingový manéver. Podľa Freša toto vyvolá rádovo väčšie spory.

Poslanec za KDH Ivan Uhliarik už teraz upozorňuje na výdavky, ktoré si najbližšie vyžiada zavádzanie unitárneho systému verejného zdravotného poistenia. Poukazuje na ekonomické a právne poradenstvo. Podľa Uhliarika ministerka zdravotníctva za 3 mil. eur, ktoré dá poradcovi, mohla zachrániť množstvo životov v nemocniciach. "Verím, že poradcu zaplatí Smer, a nie občania zo svojich daní. Stačí, že musia zaplatiť 14 miliónov eur právnikom, ktorí nedokázali v arbitráži obhájiť Ficov protiústavný a nezmyselný zákaz zisku," uviedol Uhliarik.

Riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Erik Tomáš uviedol, že žiadne peniaze zo Slovenska neodišli. Podľa jeho vyjadrenia súdny spor ešte nie je uzatvorený. Ako uviedol, SDKÚ-DS takýmto nekorektným prístupom len dokazuje, že viac ako na zdravotnej starostlivosti o ľudí jej záleží na tučných ziskoch súkromných zdravotných poisťovní. "Vláda bude naďalej bojovať za to, aby všetky peniaze, ktoré musia ľudia povinne zo zákona odvádzať do zdravotného poistenia, išli naozaj do zdravotníctva, teda aj na platy lekárov a sestier, a nie do vrecák súkromných poisťovní. Pripomíname, že ide o stovky miliónov eur," dodal Tomáš.

Luxemburský súd uplynulý štvrtok nariadil zablokovanie 29,5 mil. eur slovenských aktív, na ktoré vykonáva exekúciu holandská spoločnosť Achmea, vlastník zdravotnej poisťovne Union. Peniaze, ktoré sú aktuálne na viacerých bankových účtoch v Luxembursku, majú byť uložené na špeciálnom bankovom účte tak, aby boli mimo dosahu Slovenskej republiky. Exekúcia na slovenské aktíva nasleduje po tom, čo v decembri minulého roka medzinárodný arbitrážny súd rozhodol, že Slovensko porušilo bilaterálnu investičnú dohodu s Holandskom a uložil SR povinnosť zaplatiť poisťovni Achmea náhradu škody za zákaz zisku zdravotných poisťovní z roku 2007 vo výške 22 mil. eur, ako aj uhradiť tri mil. eur za trovy konania. Slovensko odmietlo kompenzáciu uhradiť, Achmea sa tak rozhodla podniknúť razantnejšie kroky.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.