Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Prípadov HIV infekcie pribúda, najviac nakazených je v Bratislavskom kraji

Kategória: Spravodajstvo

Nových prípadov HIV infekcie na Slovensku pribúda. Stúpajúci trend pozoruje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR od začiatku 21. storočia.

Bratislava 1. decembra (TASR) - Nových prípadov HIV infekcie na Slovensku pribúda. Stúpajúci trend pozoruje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR od začiatku 21. storočia. Pripomína to pri príležitosti dnešného Svetového dňa boja proti AIDS.
      Napríklad, predvlani zaznamenali lekári 86 prípadov HIV, čo bol doteraz najvyšší počet v jednom kalendárnom roku. Vlani evidovali rovnaké množstvo nových prípadov.
      Najviac infikovaných žije vo väčších mestách, najvyšší výskyt je v Bratislavskom kraji. Slovensko však naďalej patrí k členským štátom Európskej únie (EÚ) s najnižším počtom prípadov HIV infekcie.
      Výskyt HIV či AIDS začali úrady na Slovensku sledovať od roku 1985. Do konca septembra tohto roka lekári celkovo u Slovákov i cudzincov žijúcich v SR zaznamenali 876 prípadov infekcie HIV, uvádzajú štatistiky ÚVZ SR. HIV infekcia prešla u 93 ľudí do štádia AIDS, zomrelo 62 HIV infikovaných ľudí, z toho 48 v štádiu AIDS.
      Odborníci predpokladajú, že HIV pozitívnych je na Slovensku viac. Na jedného diagnostikovaného pacienta podľa nich pripadajú dvaja ľudia, ktorí o ochorení nevedia. Od začiatku tohto roka do konca septembra lekári diagnostikovali 65 nových prípadov HIV u šiestich potvrdili AIDS, zomreli traja ľudia.
      HIV infekciou sa väčšinou nakazia muži majúci sex s mužmi. Za celé sledované obdobie takto ochoreli vo viac ako 64 percentách. Heterosexuálnym stykom sa infekcia preniesla v takmer 24 percentách, injekčným užívaním drog v asi dvoch percentách. "Preniesla sa už aj cez transfúziu krvi," píše úrad. Stať sa to malo Slovákovi mimo SR v roku 1986. Štatisticky sa vírus takto cez sledované obdobie preniesol v asi 0,1 percenta prípadoch. Vo viac ako deviatich percentách "nebol spôsob prenosu stanovený".
      HIV vírus vyvoláva u človeka stratu imunity voči infekciám a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku nádorových ochorení. Ide o nevyliečiteľnú chorobu, podávaním liekov ale možno spomaliť likvidáciu imunitného systému organizmu. Prenáša sa nechráneným pohlavným stykom, krvou a z matky na dieťa.
      Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. Druhé štádium je HIV-pozitív - asociačné ochorenie. Posledné štádium je už samotný AIDS.
      Vyšetrovanie anti-HIV protilátok je v SR prístupné každému, možno ho podstúpiť aj anonymne. Testy robí Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS v Bratislave a regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.