Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Problémy s platmi sestričiek nemajú len v Bojniciach
Kategória: Spravodajstvo
V Bojniciach momentálne vyjednávajú o novej kolektívne zmluve pre sestry a pôrodné asistentky. Prvotný návrh zo strany vedenia rátal s poklesom miezd o 120 až 200 eur.
TRENČÍN 28. februára (SITA) - Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) tvrdí, že problém s poklesom miezd sestričiek sa netýka len bojnickej nemocnice. Signály, že sestrám sa bude uberať z platov, majú aj v iných nemocniciach. V Bojniciach momentálne vyjednávajú o novej kolektívne zmluve pre sestry a pôrodné asistentky. Prvotný návrh zo strany vedenia rátal s poklesom miezd o 120 až 200 eur. Rokovania stále trvajú. "Takéto opatrenie povedie u viacerých dotknutých sestier - samoživiteliek k existenčnému ohrozeniu ich rodín. Nejde pritom o ojedinelý návrh, keď s podobnými návrhmi prišli vedenia nemocníc aj v Krompachoch, Rimavskej Sobote a máme signály o príprave podobných opatrení aj v ďalších slovenských nemocniciach,“ uviedla predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká.
Znižovanie miezd sestier a pôrodných asistentiek považuje Kavecká za pokračovanie cielenej kampane, ktorú začalo ministerstvo zdravotníctva minulý týždeň tým, že zverejnilo mzdy sestier a lekárov v zdravotníckych zariadeniach. "Manipulatívne zverejnenie najvyšších miezd, ktoré z desaťtisícov sestier v slovenských nemocniciach zarába len zopár protežantiek vedení nemocníc, malo vo verejnosti vytvoriť zdanie, že sestry a pôrodné asistentky sú už v súčasnosti vysoko finančne ohodnocované," tvrdí predsedníčka. Nepovažuje preto za náhodu, že v takto navodenej spoločenskej atmosfére zo strany ministerstva zdravotníctva vo viacerých nemocniciach znižujú mzdy sestier a pôrodných asistentiek.
"Tieto udalosti nás utvrdzujú v potrebe čo najskoršieho prijatia zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier, ktorý jednotlivým vedeniam nemocníc určí minimálnu hranicu miezd, pod ktorú nemôžu vedenia jednotlivých nemocníc ísť. Prípad bojnickej a ďalších spomenutých nemocníc sú dôsledkom legislatívneho bezdomovectva sestier a pôrodných asistentiek, na ktorých si vedenia nemocníc môžu bez škrupúľ zlepšovať svoje hospodárenie," povedala Kavecká.
OZ SaPA sa voči tomuto správaniu ostro ohradzuje a zdôrazňuje, že jeho snaha o legislatívnu garanciu platov sestier a pôrodných asistentiek nie je bojom za ich luxus alebo nadštandardné postavenie, ale za právo rodín sestier a pôrodných asistentiek nebyť na pokraji existenčného ohrozenia.
© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality

Národná linka na podporu duševného zdravia
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR
Integrácia duchovnej starostlivosti do systému zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republiky
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR