Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Problémy s platmi sestričiek nemajú len v Bojniciach

Kategória: Spravodajstvo

V Bojniciach momentálne vyjednávajú o novej kolektívne zmluve pre sestry a pôrodné asistentky. Prvotný návrh zo strany vedenia rátal s poklesom miezd o 120 až 200 eur.

TRENČÍN 28. februára (SITA) - Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) tvrdí, že problém s poklesom miezd sestričiek sa netýka len bojnickej nemocnice. Signály, že sestrám sa bude uberať z platov, majú aj v iných nemocniciach. V Bojniciach momentálne vyjednávajú o novej kolektívne zmluve pre sestry a pôrodné asistentky. Prvotný návrh zo strany vedenia rátal s poklesom miezd o 120 až 200 eur. Rokovania stále trvajú. "Takéto opatrenie povedie u viacerých dotknutých sestier - samoživiteliek k existenčnému ohrozeniu ich rodín. Nejde pritom o ojedinelý návrh, keď s podobnými návrhmi prišli vedenia nemocníc aj v Krompachoch, Rimavskej Sobote a máme signály o príprave podobných opatrení aj v ďalších slovenských nemocniciach,“ uviedla predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká.

Znižovanie miezd sestier a pôrodných asistentiek považuje Kavecká za pokračovanie cielenej kampane, ktorú začalo ministerstvo zdravotníctva minulý týždeň tým, že zverejnilo mzdy sestier a lekárov v zdravotníckych zariadeniach. "Manipulatívne zverejnenie najvyšších miezd, ktoré z desaťtisícov sestier v slovenských nemocniciach zarába len zopár protežantiek vedení nemocníc, malo vo verejnosti vytvoriť zdanie, že sestry a pôrodné asistentky sú už v súčasnosti vysoko finančne ohodnocované," tvrdí predsedníčka. Nepovažuje preto za náhodu, že v takto navodenej spoločenskej atmosfére zo strany ministerstva zdravotníctva vo viacerých nemocniciach znižujú mzdy sestier a pôrodných asistentiek. 

"Tieto udalosti nás utvrdzujú v potrebe čo najskoršieho prijatia zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier, ktorý jednotlivým vedeniam nemocníc určí minimálnu hranicu miezd, pod ktorú nemôžu vedenia jednotlivých nemocníc ísť. Prípad bojnickej a ďalších spomenutých nemocníc sú dôsledkom legislatívneho bezdomovectva sestier a pôrodných asistentiek, na ktorých si vedenia nemocníc môžu bez škrupúľ zlepšovať svoje hospodárenie," povedala Kavecká. 

OZ SaPA sa voči tomuto správaniu ostro ohradzuje a zdôrazňuje, že jeho snaha o legislatívnu garanciu platov sestier a pôrodných asistentiek nie je bojom za ich luxus alebo nadštandardné postavenie, ale za právo rodín sestier a pôrodných asistentiek nebyť na pokraji existenčného ohrozenia.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov