Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Protikorupčná linka prijala len 6 oprávnených podnetov
Kategória: Spravodajstvo
Od roku 2010, kedy ministerstvo zdravotníctva zriadilo protikorupčnú linku, zaznamenali 93 podnetov. Analytik hovorí o nedôvere ľudí, že ich hlásenie bude nestranne prešetrené.
BRATISLAVA 15. apríla (SITA) - Na protikorupčnú linku ministerstva zdravotníctva (MZ) od jej zriadenia v roku 2010 nahlásili občania celkovo 93 podnetov. Podľa hovorkyne MZ Zuzany Čižmárikovej bolo z tohto počtu len šesť opodstatnených prípadov. Tie rezort posunul orgánom činným v trestnom konaní. Častokrát podnety prichádzajúce na protikorupčnú linku sú podľa hovorkyne MZ anonymné, prípadne nahlasovatelia neudajú meno konkrétneho zdravotníka, ktorý od nich úplatok vyžadoval, ale uvedú len nemocnicu v ktorej pracuje. Čižmáriková však prízvukuje, že ak sa nahlasovateľ nepredstaví, jeho podnetom sa ministerstvo nezaoberá. Problém s nízkym počtom podnetov na protikorupčnej linke vidí v tom, že všetci o korupcii hovoria, avšak málokto je s ňou aj reálne ochotný niečo urobiť.
Analytik INEKO Dušan Zachar vidí problém aj v tom, že ľudia neveria v nestranné prešetrenie ich podnetu a rovnako tak vo vyvodenie sankcií a zodpovednosti. "Doterajšia činnosť slovenských kontrolných a vyšetrujúcich orgánov a súdov totižto túto nedôveru neznižuje, skôr naopak," uviedol Zachar. Ako pokračoval, chýbajú pozitívne príklady odsúdenia veľkých korupčníkov napriek tomu, že veľká korupcia v slovenskom zdravotníctve bezpochyby je.
Podľa Zachara, na Slovensku doposiaľ chýbala aj dostatočná právna ochrana osôb, ktoré nahlasujú korupciu. "Systémovým opatrením, ako znižovať korupciu v slovenskom zdravotníctve, je postupné znižovanie vplyvu štátu v tomto sektore. Štát by sa mal sústrediť najmä na určovanie regulačných pravidiel a dozornú činnosť v zdravotníctve," dodal analytik INEKO.
S korupciou sa rozhodlo bojovať aj Lekárske odborové združenie kampaňou "Ďakujem, úplatky neberiem". Od jej začiatku v lete minulého roka sa verejne k tejto iniciatíve pripojilo približne 300 lekárov.
© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje na správny postup pri výdaji liekov na lekársky predpis
Ministerstvo zdravotníctva SR