Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Protónové centrum prechádza pod rezort školstva

Kategória: Spravodajstvo

Centrum na liečbu onkologických ochorení je spoločným rusko-slovenským projektom. Rezort školstva rokuje s ruskou stranou o ďalšom postupe.

BRATISLAVA 29. septembra (SITA) - O dobudovanie Protónového terapeutického centra pri Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) v Ružomberku sa bude najnovšie pokúšať Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Centrum na liečbu nádorových ochorení prechádza totiž spod nemocnice na rezort. Ako agentúru SITA informoval hovorca ÚVN Valér Ferko, v súčasnosti sa uskutočňuje prevod hnuteľného i nehnuteľného majetku. "Dôvodom pripravovaného zámeru, aby protónové centrum prešlo z ÚVN pod rezort školstva, vedy, výskumu a športu, je skutočnosť, že okrem medicínskeho poslania by malo plniť i vedecko-výskumnú funkciu," zdôvodnil prevod hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.

Protónové centrum je spoločným rusko-slovenským projektom. Slovenská strana postavila budovu, Rusko dodalo protónový synchrotrón, poskytnúť malo i medicínsku časť, bez ktorej liečba nie je možná. To sa zatiaľ nestalo. V centre sa mali podľa pôvodných plánov liečiť onkologickí pacienti už takmer dva roky. Jeho dokončenie stojí na mŕtvom bode už nejaký čas. Ani rezort školstva nevie v súčasnosti povedať, kedy by mohlo byť centrum dobudované, neznámy je nateraz aj objem financií potrebný na dokončenie projektu. "Ďalšie detailné informácie budú známe až po podpísaní Rámcovej zmluvy o postupe pri vytvorení spoločného slovensko-ruského vedecko-výskumného pracoviska," uviedol Kaliňák. Prvé stretnutie zástupcu ministerstva školstva a predstaviteľa ruskej spoločnosti Protom, ktorá je dodávateľom zariadení, sa uskutočnilo vo štvrtok.

Slovensko malo byť vďaka protónovému centru v Ružomberku prvé v strednej Európe, ktoré by pre svojich občanov, ako aj občanov okolitých štátov poskytovalo protónovú terapiu, a to vďaka najmodernejšiemu a najúčinnejšiemu protónovému lúču. Ročne sa v ňom malo odliečiť približne 500 pacientov. Základný kameň centra bol položený v roku 2008. O dva roky na to bola spustená skúšobná prevádzka protónového synchrotrónu na vedecké pokusy a výskum s tým, že prvý pacient by sa mal na tomto zariadení liečiť koncom roka 2011.

Medzičasom protónové centrum s prívlastkom najmodernejšie v strednej Európe otvorili v hlavnom meste Českej republiky. Liečbu tu začali poskytovať v decembri minulého roka. Ani v Prahe sa však nevyhli komplikáciám. Proton Therapy Center (PTC) rieši zmluvy s tamojšími zdravotnými poisťovňami.

Liečbu v pražskom centre podstúpilo, v niektorých prípadoch ešte stále podstupuje, aj niekoľko slovenských pacientov. Ako spresnil hovorca PTC Vladimír Šulc, konkrétnymi diagnózami, s ktorými Slováci prišli, boli napríklad karcinóm krčných uzlín, prostaty, nosných dutín či nádor mozgu. "Cena liečby sa pohybuje v závislosti na diagnóze, stupni ochorenia, veľkosti nádoru, veku pacienta, atď.," vysvetľuje Šulc. V prípade slovenských pacientov, štyrom hradila terapiu Všeobecná zdravotná poisťovňa, štyria náklady znášali sami a traja o úhradu liečby práve žiadajú.

Výhodou liečby protónovým lúčom je jeho šetrnosť. Na rozdiel od toho fotónového pôsobí len na samotný nádor, v malej miere na okolie pred ním a v nulovej miere na oblasť za nádorom, čím chráni okolité zdravé tkanivá. Má menej nežiaducich účinkov, pacientovi možno dať vyššiu dávku na jedno ožiarenie a skrátiť tak celkový čas liečby. Ako pred časom uviedol slovenský radiačný onkológ Branislav Sepeši, ktorý pôsobí v pražskom centre, aj keď neexistuje nádor, ktorý by sa nedal liečiť protónmi, faktom je, že u mnohých nádorov to nie je potrebné.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.