Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Rezistencia na antibiotiká je súčasnou hrozbou!

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: ŠUKL

Antimikrobiálna rezistencia (AMR) oslabuje účinnosť liekov, ktoré zachraňujú životy. Čo môžeme urobiť, aby sme tejto hrozbe predchádzali? Kampaň Svetový týždeň povedomia o antimikrobiálnej rezistencii a upozorňuje na nevyhnutnosť zodpovedného užívania antibiotík a ďalších liekov. V rácmci globálnej kampane prebieha aj iniciatíva Európsky deň antibiotík.

Prečo je antibiotická rezistencia problém?

Antibiotiká sú jedným z najvýznamnejších objavov modernej medicíny. Pomáhajú liečiť život ohrozujúce bakteriálne ochorenia, ktoré boli kedysi smrteľné. Dnes však na Slovensku aj vo svete narastá hrozba, že antibiotiká prestanú účinkovať.

Antimikrobiálna rezistencia je problém, ktorý sa týka každého z nás,“ hovorí Ivana Pankuchová, vedúca sekcie registrácie liekov ŠÚKL. Tento týždeň (18. – 24. novembra) sa aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv zapája do celosvetovej kampane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá upozorňuje na tento globálny problém. 

Čo spôsobuje antibiotickú rezistenciu?

Nadmerné a nesprávne užívanie antibiotík vedie k tomu, že baktérie sa voči liekom stávajú odolnými. To znamená, že lieky  môžu prestať účinkovať aj na bežné choroby ako napríklad angína, zápal priedušiek, zápal močových ciest alebo zápal stredného ucha.

Bez účinných antibiotík pacientom hrozia aj vážne komplikácie pri pooperačných infekciách, zápale pľúc, tuberkulóze, čiernom kašli či otrave krvi.

„Bez účinných liekov sú pacienti vystavení vysokému riziku ohrozenia zdravia a niekedy aj života,“ varuje Ivana Pankuchová. Okrem toho rezistencia  predlžuje dobu hospitalizácie a zvyšuje náklady na zdravotnú starostlivosť.

Antibiotiká sa často nadužívajú aj v chove zvierat, čo prispieva k šíreniu rezistencie. „Riešenie tejto hrozby si vyžaduje spoluprácu zdravotníkov, pacientov aj pôdohospodárov,“ upozorňuje Pankuchová a dodáva: “Iba zodpovedným správaním dokážeme zabezpečiť, aby životne dôležité lieky zostali účinné aj pre budúce generácie.“

Ako môže každý prispieť k zastaveniu šírenia antibiotickej rezistencie?

  1. Antibiotiká užívajte iba vtedy, keď vám ich predpíše lekár na bakteriálnu infekciu.  
  2. Na vírusové ochorenia ako je chrípka alebo nachladnutie antibiotiká neúčinkujú, sú určené na liečbu bakteriálnych ochorení.
  3. Dodržiavajte správne dávkovanie a dĺžku liečby. Lieky užívajte presne podľa pokynov lekára. Doužívajte celé balenie, aj keď sa cítite lepšie. Predčasné ukončenie liečby môže spôsobiť, že baktérie prežijú a stanú sa odolnými.
  4. Nikomu lieky nedávajte a neužívajte lieky, ktoré boli predpísané niekomu inému. Každá infekcia si vyžaduje presnú diagnózu a správne lieky.
  5. Trieďte liekový odpad a nepoužité lieky odneste do lekárne. Baktérie cirkulujú medzi ľuďmi, zvieratami a životným prostredím. Správne nakladanie s odpadom prispieva k ochrane životného prostredia a znižuje antibiotickú rezistenciu.
  6. Predchádzajte ochoreniam. Dodržiavajte hygienu a pravidelne sa očkujte, čím znížite potrebu užívania antibiotík.

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.