Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Rok 2011 bol podľa MZ rokom pozitívnych zmien

Kategória: Spravodajstvo

Analytik INEKO Dušan Zachar však našiel aj mnohé negatíva, medzi inými, podcenenie a neskoré prijímanie potrebných opatrení, ktoré si vyžiadala nátlaková protestná akcia lekárskych odborárov s hromadným podaním výpovedí.

BRATISLAVA 28. decembra (SITA) - Rok 2011 bol podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre slovenské zdravotníctvo rokom pozitívnych zmien. Za najzásadnejšie a najúspešnejšie považuje rezort schválenie liekovej reformy, ale aj zavedenie limitov na doplatky za lieky pre dôchodcov a ťažko zdravotne postihnutých. Za pozitívum označuje ministerstvo i oddlženie nemocníc, odpustenie návratnej finančnej výpomoci pre zdravotnícke zariadenia a racionalizáciu počtu lôžok a oddelení. Úspechom je podľa neho aj stabilizácia štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), dohoda so sestrami na zákone, ktorý upravuje ich platové pomery i zlacnenie projektu eHealth. "Za negatívum považujeme pozastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. Dokončiť nestihneme projekt DRG a projekt eHealth. Rovnako tak nás mrzí, že nestihneme zaviesť pripoistenie," dodala k hodnoteniu roku 2011 hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová.

V niečom s rezortom súhlasí aj analytik. "Ako opatrenia s najväčším prínosom hodnotím reformu liekovej politiky, hoci mnohé jej časti neboli dotiahnuté do konca, mohli byť ambicióznejšie a do niektorých musel byť minister zdravotníctva dotlačený vonkajším prostredím. Zmeny v liekovej politike majú potenciál priniesť do systému viac transparentnosti, efektívnosti, a tým aj viac úspor vo verejných financiách," uviedol pre agentúru SITA analytik INEKO Dušan Zachar. Ten medzi najpozitívnejšie opatrenia zaradil tiež racionalizáciu nemocničných lôžok a oddelení a ostatné úsporné kroky z dielne VšZP. Analytik tiež kladne vníma prijatie nariadenia o minimálnej sieti poskytovateľov, ktoré zrušilo koncovú sieť zdravotníckych zariadení a nanovo definovalo pevnú sieť a ako prínos a zároveň nevyhnutnosť považuje aj obnovenie možnosti tvorby a vyplácania si zisku zdravotnými poisťovňami pri dodržaní zákonných podmienok.

Medzi negatíva radí Zachar netransparentné rozhodovanie o úhrade vakcíny Prevenar od firmy Pfizer pri povinnom očkovaní detí proti pneumokokovým nákazám, ale najmä podcenenie a neskoré prijímanie potrebných opatrení, ktoré si vyžiadala nátlaková protestná akcia lekárskych odborárov s hromadným podaním výpovedí. "Veľmi zlým výsledkom však je, že ministerstvo zdravotníctva a vláda nakoniec ustúpili protestujúcim lekárom v každej ich požiadavke, čo sa v budúcnosti prejaví vo zvyšujúcom sa dlhu zdravotníckych zariadení, ich možnom kolapse a horšej kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti pacientom, nehovoriac o deštrukčnom potenciáli tejto protestnej akcie na celé verejné financie, nakoľko ostatní zamestnanci vo verejnom sektore dostali návod, že v SR je nátlak efektívnym nástrojom na dosiahnutie vyšších miezd," myslí si analytik.

Negatívne tiež hodnotí, že rezort zdravotníctva nepovolil nemocniciam vyberať poplatky napríklad za stravu a hospitalizáciu, otázne sa pozerá aj na opatrenia, ktoré podľa neho pod zámienkou zvyšovania bezpečnosti pacienta a úspor peňazí, obchádzajú zaužívaný a dobre fungujúci distribučný reťazec pri niektorých onkologických liekoch a vakcínach, ktoré si pacienti majú vyberať priamo v nemocnici či ambulancii lekára, a nie ako doteraz v lekárni. "Veľkou škodou je, že ministerstvo a vláda sa neodhodlali na potrebné zúženie takmer neobmedzeného rozsahu zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného poistenia, ktorý je v momentálnej situácii výkonnosti slovenskej ekonomiky neudržateľný. Slovenskému zdravotníctvu ďalej chýba meranie kvality na všetkých jeho úrovniach, dekoncentrácia poistného trhu rozdelením a čiastočnou privatizáciou VšZP či vstup súkromného kapitálu do zdravotníckych zariadení," uzatvára Zachar.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.