Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Samosprávne kraje nesúhlasia s odobratím kompetencií

Kategória: Spravodajstvo

Samosprávne kraje nesúhlasia s tým, aby rezort zdravotníctva vydával povolenia na prevádzkovanie všeobecných nemocníc, ktoré je v súčasnosti v ich právomoci. Kraje obhajujú decentralizáciu a chcú si ponechať svoje kompetencie predovšetkým v prípade nemocníc u ktorých sú zriaďovateľmi.

BRATISLAVA 18. októbra (SITA) - Snaha ministerstva zdravotníctva preniesť na seba kompetencie v oblasti všeobecných nemocníc narazila na odpor samosprávnych krajov. Tie nesúhlasia s tým, aby rezort vydával povolenia na prevádzkovanie všeobecných nemocníc, ktoré je v súčasnosti v ich právomoci. Kraje obhajujú decentralizáciu a chcú si ponechať svoje kompetencie predovšetkým v prípade nemocníc, ktorých sú zriaďovateľmi.

Podľa Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) opätovná centralizácia by mala význam, len ak by sa zriaďovateľom všetkých všeobecných nemocníc stalo ministerstvo zdravotníctva. "Takýto proces by sme privítali a podporili. V opačnom prípade je takáto aktivita skôr kontraproduktívna a účelová," uvádza TSK v pripomienke k návrhu novely zákona, ktorý má novú úpravu zaviesť. V prípade, že ministerstvo bude trvať na svojom návrhu, žiadajú, aby ponechalo samosprávnym krajom kompetenciu vydávať povolenia tým všeobecným nemocniciam, ktoré sa nachádzajú na ich území s výnimkou univerzitných a fakultných nemocníc.

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) ponechanie aktuálneho stavu zdôvodňuje zase tým, že kraje majú väčší prehľad o potrebách svojich obyvateľov. Pripomína, že povolenie vydávajú aj ambulanciám či poliklinikám. "Nevidíme dôvod vyňatia uvedenej kompetencie samosprávnemu kraju, len v prípade odňatia všetkých kompetencií," konštatuje ŽSK.
Opatrenie sa nepáči ani Banskobystrickému samosprávnemu kraju (BBSK). Ten namieta, že kraje stratia možnosť dozoru a kontroly v nemocniciach na svojom území, a tak nebudú môcť riešiť podnety a sťažnosti od občanov. BBSK pripomína, že kraje stratia právo výkonu dozoru aj v tých nemocniciach, ktorých sú zriaďovateľom.

K tomuto argumentu sa pridáva aj Bratislavský a Košický samosprávny kraj, ktoré zároveň podotýkajú, že nesúhlasia s navrhovanou právnou úpravou, práve pre ten istý dôvod, pre ktorý ministerstvo chce zaviesť novú úpravu. Trnavský samosprávny kraj dodáva, že touto zmenou môže dôjsť k zhoršeniu dostupnosti starostlivosti pre obyvateľov kraja.

S návrhom nesúhlasí ani Asociácia nemocníc Slovenska (ANS). Podľa člena rady ANS Petra Ottingera bolo prenesenie kompetencií v tejto oblasti na samosprávne kraje správnym rozhodnutím. "Opätovná centralizácia je z pohľadu ANS chybným krokom. Ak raz štát rozhodol pred viac ako 10 rokmi, tak nie je nič horšie, ako tento proces zvrátiť späť," povedal Ottinger. Pripomína, že za tento čas zmenilo mnoho nemocníc vlastníkov, prípadne do nich vstúpili aj iné spoločnosti. Zmenou, ktorú chce ministerstvo presadiť, podľa neho vzniká právna neistota, ktorá môže spôsobiť, že sa prípadní investori odvrátia od nemocníc.

Ministerstvo zdravotníctva navrhuje preniesť na seba právo vydávať povolenia na prevádzkovanie všeobecných nemocníc novelou zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Touto úpravou by bolo oprávnené vykonávať dozor nad zdravotníckymi zariadeniami. "Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky novú právnu úpravu navrhuje pretože je potrebné, aby malo kontrolu nad všeobecnými nemocnicami, pretože je zriaďovateľom univerzitných a fakultných nemocníc (všeobecných nemocníc) a nemá možnosť v nich vykonávať dozor a kontrolu," povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.