Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Sestier ubúda a mladých povolanie neláka, upozorňuje komora
Kategória: Spravodajstvo
Záujem mladých vykonávať povolanie sestra v posledných rokoch podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek klesá. Jej šéfka Iveta Lazorová nevidí problém v tom, že by odbor nechceli študovať, ale že do slovenského zdravotníctva nakoniec pracovať nejdú. Výsledkom má byť, že kým zo systému odchádzajú tisíce sestier, nových prichádzajú len stovky.
Bratislava 12. júla (TASR) - Sestry dlhodobo hovoria, že v systéme ich chýba asi 12.000. Príčin má byť viacero. Riešenie vidia vo vytvorení vhodných podmienok pre ich prácu.
"Medzi najhlavnejšie dôvody, prečo nám do systému nepribúdajú nové sestry, je v prvom rade nízky plat, ktorý nemilo prekvapí každého mladého človeka. Absolventov ošetrovateľstva následne odradí nevyhovujúce pracovné prostredie v zdravotníckych zariadeniach, pretože si uvedomia, že v priestoroch s plesnivými a zatečenými stenami či nepolohovateľnými a hrdzavými posteľami sa nedajú ošetrovať pacienti tak, ako boli učení na školách," uviedla Lazorová. Komora poukazuje, že sestry na Slovensku majú po tých maďarských najnižšie platy v Európskej únii. Mladých má tiež odrádzať korupcia či ignorácia nespokojných zdravotníkov politikmi.
Štatistky komory ukazujú, že za posledných päť rokov viac sestier a pôrodných asistentiek ubudlo, ako pribudlo. "V mesiacoch jún až júl 2017 sme zaregistrovali 23 absolventov, z toho jeden absolvent odboru diplomovaná všeobecná sestra a 22 absolventov v odbore ošetrovateľstvo prvý stupeň (Bc.). V porovnateľnom období minulého roka v mesiacoch jún až august 2016 sme zaregistrovali 102 absolventov, z toho 80 v odbore ošetrovateľstvo prvý stupeň (Bc.) a 22 absolventov odboru diplomovaná všeobecná sestra," priblížil člen prezídia a rady sesterskej komory Milan Laurinc. Z 42.239 registrovaných sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku ich má byť vo veku 22 až 24 rokov 718.
Sestry, ktoré vyštudujú, odchádzajú pracovať radšej do zahraničia, tvrdí komora. Podľa členky jej rady Dany Zrubcovej, zahraničné zdravotnícke zariadenia robia na mnohých vysokých školách nábor študentov ošetrovateľstva už po ukončení prvého ročníka. "Naši študenti v rámci programu Erasmus pravidelne absolvujú študijné pobyty a odborné stáže v zahraničí, a keďže manažéri zisťujú, že sú odborne veľmi dobre pripravení pre prax, tak im už tam ponúkajú pracovné pozície. Sme radi, že naši absolventi získavajú po ukončení štúdia pracovné skúsenosti aj v zahraničí, problém však je, že sa už nechcú vrátiť späť, keď porovnajú pracovné podmienky v iných členských štátov Európskej únie a u nás," zhrnula Zrubcová.
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Finančná podpora pre agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti
Ministerstvo zdravotníctva SR