Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Sestry možno zoberú delené úväzky doslovne

Kategória: Spravodajstvo

Sestry s delenými úväzkami by tak prácu sestry vykonávali len na toľko percent, na koľko to majú uvedené v dodatku zmluvy. Zvyšok času sa majú venovať ďalším povinnostiam, ktoré im určil zamestnávateľ.

BRATISLAVA 11. júla (SITA) - Ak sa v krátkom čase nevyrieši situácia okolo platov zdravotných sestier, odbory vyzvú sestry, aby dodržiavali svoje zmluvy do bodky. Ako uviedol predseda Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Viliam Záborský na internetovej stránke združenia, sestry s delenými úväzkami by tak prácu sestry vykonávali len na toľko percent, na koľko to majú uvedené v dodatku zmluvy. Zvyšok času sa majú venovať ďalším povinnostiam, ktoré im určil zamestnávateľ. Ak by dôsledkom bolo poškodenie zdravia, nezabezpečenie zdravotnej starostlivosti či do konca úmrtie pacienta, plnú zodpovednosť za to bude niesť zamestnávateľ, pretože svojím obsadením odborného personálu nezabezpečil zo zákona zdravotnú starostlivosť.

Informácie o aktuálnej situácii, v akej sa nachádzajú zdravotné sestry na Slovensku pre obchádzanie zákona o platoch, už majú aj medzinárodné organizácie. Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Mária Lévyová im zaslala list, v ktorom ich žiada o podporu a verejnú výzvu na okamžité riešenie problému. Krajné riešenie vidí v súdnom procese, ktorý však považuje za zdĺhavý, pričom, ako konštatuje, sestry potrebujú pomoc ihneď. List zverejnila na stránke komory.

Lévyová v liste namieta obchádzanie zákona o minimálnych mzdových nárokoch delením úväzkov na zdravotnú sestru a administratívnu pracovníčku či asistentku. Pripomína, že náplň práce sestier sa pritom nezmenila a počas pracovného času vykonávajú tie isté činnosti ako pred rozdelením úväzkov. Ak by sa sestry riadili novým pracovným zadelením, znamenalo by to ohrozenie poskytovania zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti, zdravia a životov pacientov.

Zároveň tým, že úväzok sestry podľa zmluvy najčastejšie vykonávajú len na 25 či 30 %, sa môže sestra dostať do stavu, kedy nebude môcť byť registrovaná v komore a rovnako tak sa jej nebude započítavať odborná prax. "Sme toho názoru, že takýmto postupom zamestnávatelia porušujú Článok 9 Základnej listiny práv a slobôd, kde je uvedené, že nikoho nemožno podrobiť núteným prácam alebo službám," konštatuje v liste Lévyová. Zároveň uvádza, že podpisovanie dodatkov k zmluvám či nové zmluvy mali sestry podpisovať pod nátlakom. Sestry, ktoré tak odmietli urobiť, prišli o prácu z organizačných dôvodov alebo pre nedostatok financií.

Lévyová načrtla aj problém nedostatočného prepojenia zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Sestry pracujúce v zariadeniach sociálnych služieb, napriek tomu, že poskytujú ošetrovateľskú starostlivosť, nie sú odmeňované podľa zákona a v zmluvách majú uvedené, že zdravotnú starostlivosť len zabezpečujú.

Prezidentka komory sestier pripomína, že komora v snahe presadiť uplatňovanie zákona o platoch v praxi sa obrátila na exministra i súčasnú ministerku zdravotníctva, bývalého i aktuálneho generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne či bývalého ministra práce sociálnych vecí a rodiny. O pomoc i podporu žiadali aj expremiérku a nedávno aj súčasného premiéra. Keďže aj napriek týmto krokom zlepšenie sestry nevidia, obrátili sa na krajské inšpektoráty práce, vyššie územné celky a verejnú ochrankyňu práv.

SKSaPA žiada nastolenie právneho stavu a naplnenie oprávnených požiadaviek sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku. Ako Lévyová pripomína, požiadavky sestier podporilo formou petície viac ako 243 tisíc slovenských občanov a za samotný zákon o minimálnych mzdových nárokoch hlasovalo 141 z celkového počtu 150 poslancov. Zákon nadobudol účinnosť 1. apríla.

 

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.