Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

SLeK dnes začala sériu osvetových kampaní v rámci Roka farmaceuta

Kategória: Spravodajstvo

Slovenská lekárnická komora (SLeK), jediná stavovská organizácia slovenských lekárnikov, dnes odštartovala sériu osvetových kampaní, ktoré sú súčasťou Roka farmaceuta ako pomáhajúcej profesie, vyhláseného pri príležitosti 25. výročia vzniku komory.

Bratislava 1. júna (TASR) - Slovenská lekárnická komora (SLeK), jediná stavovská organizácia slovenských lekárnikov, dnes odštartovala sériu osvetových kampaní, ktoré sú súčasťou Roka farmaceuta ako pomáhajúcej profesie, vyhláseného pri príležitosti 25. výročia vzniku komory.
      Témou prvej kampane s názvom "Kto má kľúče od skrinky s jedmi?" je liek, ako prirodzená súčasť domácností s informáciami o správnom zaobchádzaní s liekmi, ich rizikách a najčastejších problémoch. SLeK zároveň predstavila rovnomennú publikáciu, ktorá je prvou v rámci edície Farmaceut ako pomáhajúca profesia. Komora touto edíciou prinesie svojim členom viaceré témy, ktoré renomovaní autori spracovali príťažlivým a moderným spôsobom pre každodenné využitie v lekárenskej praxi. Autorkou tejto 200-stránkovej publikácie je Miroslava Snopková s kolektívom. Obsahuje napríklad časť o tom, čo má obsahovať domáca lekárnička, o liekoch viazaných na lekársky predpis, o frekvencii používania liekov, ale aj informácie o rôznych bylinách či o vitamínoch. Publikácia vyjde v najbližších dňoch. 
      Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa až 50 percent liekov vo svete užíva nesprávne, a zároveň na prvom mieste príčin úmrtia je práve nesprávne užívanie liekov. Preto SLeK považuje prevenciu v tejto oblasti za kľúčovú, povedal jej prezident Ondrej Sukeľ. "Som veľmi rád, že prvou témou, ktorú spracoval kolektív pod vedením Miroslavy Snopkovej z Fakultnej lekárne Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského, je téma správneho použitia liekov v domácom prostredí. 
      "Cieľom kampane je, aby lieky boli používané, skladované, ale aj likvidované správnym spôsobom. Je to spoločenskou povinnosťou všetkých lekárnikov. Musíme byť pre našich pacientov tým správnym kľúčom od ich domácej skrinky s jedmi", zdôraznil prezident SLeK O. Sukeľ.
      Ako ďalej informoval, počas letných mesiacov SLek predstaví ďalšie kampane, ktoré sa budú realizovať postupne do konca roka 2016. Jedna z nich bude zameraná na užívanie liekov u žien počas dojčenia a druhá na správnu farmakoterapiu detských pacientov. V osvetových kampaniach bude SLeK pokračovať aj v ďalších rokoch, pričom partnerom projektu je Kancelária WHO na Slovensku.   
      Ako odznelo dnes na tlačovej besede SLeK, veľkú časť používaných liekov tvoria voľnopredajné lieky a ich spotreba sa stále zvyšuje. Ľudia majú doma najmä lieky proti bolesti, proti prechladnutiu a na tráviace problémy. Prítomní odborníci zdôraznili, že lieky treba skladovať oddelene od iného sortimentu v domácnosti a nikdy nie spolu s potravinami. Nespotrebované lieky viazané na lekársky predpis netreba odkladať na inú príležitosť, ale odovzdať do lekárne. Zdôraznili tiež, že obsah domácej lekárničky treba pravidelne kontrolovať a takisto dobu použiteľnosti skladovaných liekov.
      Slovenská lekárnická komora vznikla v decembri 1991 ako jediná zákonom zriadená stavovská organizácia farmaceutov na Slovensku. Prvým prezidentom SLeK bol Anton Bartunek. V súčasnosti má SLeK viac ako 4300 členov.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.