Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Slovenskému zdravotníctvu chýba stratégia i peniaze

Kategória: Spravodajstvo

Optimalizácia lôžok ale aj zavedenie pripoistenia, tieto dve témy sa objavujú v zdravotníckych programoch väčšiny relevantných politických strán.

BRATISLAVA 28. februára (SITA) - Optimalizácia lôžok ale aj zavedenie pripoistenia, tieto dve témy sa objavujú v zdravotníckych programoch väčšiny relevantných politických strán. Tie ich prezentovali na odbornej konferencia "Stratégia rozvoja slovenského zdravotníctva 2012-2016". Strany sa zároveň zhodujú na tom, že aktuálny stav zdravotníctva nie je dobrý a vyžaduje si prijatie dlhodobej stratégie.

Väčšina prítomných by pritom otvorila štátny rozpočet a dala do zdravotníctva viac zdrojov, spoločne by taktiež chceli výraznejšie obmedziť zisk zdravotných poisťovní. Okrem exministra zdravotníctva Richarda Rašiho zo strany Smer-SD si taktiež všetci myslia, že štátne nemocnice nemôžu ďalej fungovať ako príspevkové organizácie, väčšina z nich však v súvislosti s ich transformáciou prízvukovala najmä nutnosť štátnej kontroly a zabránenie možnej privatizácie.

Zástupcovia politických strán sa taktiež zhodli na tom, že problémom rezortu zdravotníctva sú peniaze. Podľa súčasného ministra Ivana Uhliarika (KDH) je prioritou "vyhrabať" sa z dlhov a prestať vytvárať nové. Exminister Raši vníma ako najdôležitejšie vyriešiť pokrytie rastu platov lekárov a sestier, inak podľa neho celý systém skolabuje. SNS napríklad žiada, aby sa v zákone stanovilo, že platba za poistencov štátu bude na úrovni 5 % z vymeriavacieho základu a každoročne sa bude zvyšovať o infláciu.

Strany by chceli zároveň ľudí viac motivovať, aby sa starali o vlastné zdravie. "Súčasná solidarita je mnohokrát zneužívaná," skonštatoval na konferencii Štefan Zelník (SNS). Viac zodpovednosti za vlastné zdravie chce na plecia občanov preniesť aj strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. SDKÚ-DS by chcela, aby ľudia viac využívali preventívne prehliadky. V prípade ich absolvovanie by napríklad mali zadarmo niektoré nadštandardné služby, v opačnom prípade by zase nemuseli dostať plnú výšku rodinných dávok.

Politici však chcú po voľbách riešiť aj ďalšie otázky. Smer-SD má napríklad v pláne zrušiť vernostné systémy v lekárňach a dostavať Rázsochy. SDKÚ-DS chce urobiť poriadok v čakacích listinách. SNS by rada videla iba jednu verejnoprávnu zdravotnú poisťovňu, SaS by zase chcela rozdeliť štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, či zrušiť limity pre poskytovateľov.

Napriek tomu, že konferencia mala byť odborná, nevyhla sa ani politickým témam. Exminister zdravotníctva Richard Raši zo strany Smer-SD sa na nej vyjadril k informáciám o možnej povolebnej spolupráci so stranou KDH. Vyhlásil, že žiadna dohoda nie je, a že Smer-SD má ambíciu držať rezort zdravotníctva. Súčasný minister zdravotníctva Uhliarik je údajne pre nich na tomto poste neprijateľná alternatíva.

Konferencie sa zúčastnili zástupcovia strán KDH, SNS, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, SaS, Smer-SD a SDKÚ-DS.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.