Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Slovensko dalo v roku 2012 na zdravotníctvo 8,1% HDP
Kategória: Spravodajstvo
Výdavky na jedného obyvateľa v rámci zdravotníctva predstavovali 2 105 USD, oproti priemeru krajín OECD 3 484 USD.
BRATISLAVA 7. júla (SITA) - Podiel hrubého domáceho produktu, ktorý Slovensko dalo v roku 2012 na zdravotníctvo, opäť nedosiahol na priemer krajín Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). Kým celkové výdavky SR predstavovali 8,1 % hrubého domáceho produktu (HDP), priemer vyspelých štátov sa pohyboval na úrovni 9,3 %. Vyplýva to zo správy OECD Health Data 2014, ktorá sa opiera o údaje z roku 2012.
Za priemerom krajín OECD sme tak zaostávali o 1,2 percentuálneho bodu, rozdiel sa však v medziročnom porovnaní o čosi zmenšil. V roku 2011 smerovalo na zdravotníctvo 7,9 % nášho HDP oproti 9,3 percentám OECD. Priemer vyspelých krajín nedosahovali v roku 2012 ani ostatné krajiny Visegrádskej štvorky. V rebríčku sa umiestnili dokonca za Slovenskom. Menšie percento HDP dávali Poľsko (6,8 %), Česká republika (7,5 %) i Maďarsko (8 %).
Na popredných miestach naopak skončili a priemer OECD tak zvyšovali USA, ktoré vynaložili na zdravotníctvo 16,9 % HDP. Za nimi nasledovali európske krajiny, Holandsko (11,8 %) Francúzsko (11,6%) a Švajčiarsko (11,4 %).
"Slovenská republika zaznamenala veľmi vysoký nárast výdavkov na zdravotníctvo v rokoch, ktoré predchádzali hospodárskej kríze, ďaleko nad priemerom OECD. Rast výdavkov v SR napokon spomalil a v rokoch 2010 a 2011 v reálnom vyjadrení klesol," konštatuje OECD v správe s tým, že v roku 2012 sa situácia začala meniť a výdavky vzrástli v reálnom vyjadrení o približne štyri percentá.
Výdavkami na jedného obyvateľa Slovensko zaostávalo za priemerom OECD o 1 379 USD, keď na hlavu pred dvoma rokmi dávalo 2 105 USD. V medziročnom porovnaní výdavky na obyvateľa u nás stúpli. Ešte rok predtým boli na úrovni 1 915 USD.
Ako sa v správe ďalej konštatuje, v mnohých krajinách OECD klesli v posledných rokoch výdavky na lieky. Slovensko nebolo výnimkou, v rokoch 2011 a 2012 sa v reálnom vyjadrení znížili o tri až štyri percentá. Tento pokles možno podľa organizácie pripísať zavedeniu referencovania cien liekov v rokoch 2009 a 2010. Vo výdavkoch na lieky sme nad priemerom OECD, z celkových výdavkov na zdravotníctvo sme v SR na ne vynaložili 26,5 percenta, naproti priemeru organizácie 15,9 percent. V prepočte na hlavu smerovalo u nás na lieky 535 USD, priemer vyspelých krajín bol 498 USD.
© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality

Národná linka na podporu duševného zdravia
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR
Integrácia duchovnej starostlivosti do systému zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republiky
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR