Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

SR potrebuje 700 nových všeobecných lekárov, tvrdí ASL

Kategória: Spravodajstvo

Asociácia súkromných lekárov chce pre všeobecných lekárov platy minimálne na úrovni nemocničných lekárov ako aj stanovenie pevnej siete, ktorá určí, koľko ambulancií bude na Slovensku, a kde.

BRATISLAVA 2. júla (SITA) - Slovensko počas najbližších troch až štyroch rokov potrebuje vymeniť 700 všeobecných lekárov, čo predstavuje tretinu z ich počtu. Dôvodom má byť ich vysoký vek. Uviedol to prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) Ladislav Pásztor. Upozornil však zároveň na to, že ich nemá kto nahradiť, nakoľko záujem z radov medikov o tento odbor nie je veľký. Problém s nedostatkom všeobecných lekárov je podľa neho potrebné riešiť komplexne, len rezidenčný program na to stačiť nebude. Ako uviedol, rezidenčný program zabezpečí lekárovi príjem počas prípravy, avšak vyriešiť sa musí aj predaj praxí a motivácia lekárov pracovať aj vo vzdialenejších či nepopulárnych oblastiach krajiny.

"Potrebujem budúcim lekárom, medikom, poskytnúť štipendiá, poskytnúť predstavu, že ten odbor všeobecného lekárstva bude dobre platený a bude mať podstatne širšie kompetencie ako teraz," skonštatoval Pásztor. Ako pokračoval, ak lekár pracujúci v nemocnici bude mať od januára budúceho roka garantovanú istú výšku platu, rovnaká suma by mala byť sľúbená aj budúcemu všeobecnému lekárovi. Minimálne mesačné náklady na ambulanciu vyčíslil na 3 800 eur s tým, že len samotná kúpa praxe sa pohybuje okolo 50 tis. eur.

ASL sa v rámci celkovej zmeny v oblasti všeobecného lekárstva bude snažiť presadiť aj pevnú sieť tak, aby ambulancie všeobecných lekárov boli pre pacientov geograficky, časovo i finančne dostupné. "Nám ide o to, aby aspoň v okruhu 15 kilometrov ten doktor bol dostupný, aby neboli čiastkové ambulancie. Ten lekár by tam mal byť od siedmej do pol štvrtej a potom nastúpi lekárska služba prvej pomoci," povedal prezident ASL s tým, že je nevyhnutné povedať, koľko ambulancií na Slovensku potrebujeme, a kde budú.

Podľa Pásztora tak bude potrebné do tejto problematiky zapojiť aj obce a vyššie územné celky a zmeniť ich zmýšľanie, nakoľko bez ich spolupráce sa nedostatok všeobecných lekárov nedá zvládnuť. "Je síce určite populárnejšie podporiť folklórny festival alebo futbalový zápas, ale skôr či neskôr sa budú musieť obce naozaj aktívne starať o to, aby toho lekára tam mali," uviedol Pásztor. Tvrdí, že nemusí ísť priamo o finančnú podporu, ale napríklad o menšie či žiadne nájomné v priestoroch, ktoré vlastnia samosprávy.

Asociácia súkromných lekárov však prízvukuje, že sa bude musieť zmeniť aj postavenie všeobecného lekára v systéme tak, aby zvládal čo najväčší rozsah najmä chronických diagnóz, ako vysoký krvný tlak, cukrovka či choroby pohybového aparátu, nakoľko sa dotýkajú státisícov pacientov, ktorých jednoducho špecializovaná ambulantná starostlivosť nemôže zvládnuť.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.