Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Stále viac sa hovorí o regulácii zdravotníctva v EÚ

Kategória: Spravodajstvo

Podľa viceprezidenta Zväzu lekárnikov Európskej únie pre rok 2013 Štefana Krchňáka únia dlho nechávala zdravotníctvo neregulované, pretože národné systémy sa od seba veľmi líšili, ale dnes na základe požiadavky rovnakej dostupnosti a kvality zdravotníckych služieb je otázka regulácie stále aktuálnejšia.

BRATISLAVA 21. októbra (SITA) - Stále viac sa hovorí o potrebe celoeurópskej regulácie zdravotníctva i európskej cene lieku, odznelo v sobotu na lekárnickom kongrese v Žiline. Podľa člena prezídia Slovenskej lekárnickej komory a viceprezidenta Zväzu lekárnikov Európskej únie pre rok 2013 Štefana Krchňáka Európska únia dlho nechávala zdravotníctvo neregulované, pretože národné systémy sa od seba veľmi líšili a bolo tichou dohodou, že zdravotníctvo zostane jedinou neregulovanou oblasťou v rámci Európskej únie. "Ale dnes sa na základe požiadavky rovnakej dostupnosti a kvality zdravotníckych služieb táto otázka regulácie čím ďalej tým viac zosilňuje. Vidieť to napríklad v počte direktív, ktoré sa týkajú zdravotníctva. Teraz je rozpracovaných 14 direktív, pred niekoľkými rokmi to boli len jedna, dve direktívy," priblížil.

V najbližšej dobe však podľa Krchňáka nemožno očakávať niečo také ako celoeurópsky zákaz vernostných systémov, ktorý rezonoval aj na 13. lekárnickom kongrese. "Sú ale oblasti, v ktorých sa nejaký stupeň regulácie v blízkej budúcnosti asi objaví. Napríklad najpravdepodobnejšie sa momentálne hovorí o európskej cene lieku a to vplyvom tých všelijakých druhých najnižších cien v Európskej únii, ktoré spôsobujú aj výrobné a distribučné problémy. Ale objavuje sa čím ďalej tým viac direktív, ktoré sa snažia dostať tú kvalitu na rovnaký základ," povedal Krchňák.

Slovenskí lekárnici sa v Žiline zhodli, že legislatívne zmeny týkajúce sa zákona o liekoch sú nevyhnutné pre zvýšenie fundovaného prístupu k pacientom. "Je nevyhnutné prijatie novely zákona o liekoch, ktoré by zmenilo súčasný stav v lekárnictve. Súčasný zákon o liekoch bol prijatý len pre úzku skupinu sietí a finančných spoločností a vo svojej podstate degraduje úlohu lekárnika v lekárni a nad odbornosť v lekárni stavia obchodné praktiky a maximalizáciu zisku," povedal Tibor Czuľba, prezident Slovenskej lekárnickej komory, ktorá zastupuje takmer 4 000 slovenských lekárnikov.

Czuľba oceňuje prístup ministerstva zdravotníctva a vlády, ktorá tento týždeň posunula návrh novely zákona o liekoch do ďalšieho legislatívneho konania. "Dúfame v prijatie moderného, štandardného zákona, ktorý by bol zárukou, že nebude ohrozená dostupnosť a kvalita odbornej lekárenskej starostlivosti. Zároveň pripomínam, že legislatívu v liekovej oblasti treba naďalej zdokonaľovať v prospech zdravia pacienta, v zmysle ubezpečení predsedu vlády Roberta Fica zo 7. Lekárnického kongresu v Trenčíne v roku 2006 , kde jasne uviedol, že zdravie nie je tovar, že odmieta liberalizáciu lekárnictva a odmieta, aby sa tento sektor stal predmetom klasického obchodu z hľadiska finančných skupín," dodal Czuľba.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.