Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Študenti Trnavskej univerzity pôsobia v prvej línii boja proti COVID-19
Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR
Trnava 22. októbra (TASR) – Študenti Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce (FZaSP) Trnavskej univerzity (TU) sa zapojili do spolupráce so zdravotníckymi zariadeniami v prvej a pracujú teraz aj počas druhej vlny epidémie COVID-19. Študenti verejného zdravotníctva a ošetrovateľstva pôsobia prevažne v ambulanciách či nemocniciach, študenti z katedry laboratórnych vyšetrovacích metód v zdravotníctve nachádzajú uplatnenie v laboratóriách. TASR o tom informoval Matúš Demko z oddelenia pre marketing a PR TU.
Okrem toho na TU pôsobí výskumné Centrum mikrobiológie a prevencie infekcií (CEMIP) ako samostatné špecializované pracovisko FZaSP zamerané na koncentrovaný výskum v oblasti prevencie a kontroly infekcií. "Aktuálne Lenka Micháliková z tohto pracoviska vedie laboratórium na diagnostiku COVID-19 pre oblasť Trenčianskeho samosprávneho kraja, laboratórium na diagnostiku pre oblasť Trnavského samosprávneho kraja vedie doktorand Lukáš Pazderka a pôsobí tam aj doktorandka Martina Juríčeková a na oddelení nemocničnej hygieny a epidemiológie pracuje a podieľa sa na odberoch vzoriek od pozitívnych pacientov vo Fakultnej nemocnici (FN) Trnava Janka Prnová," informoval Demko.
Študenti verejného zdravotníctva podľa Demka pôsobia na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave, Galante, Liptovskom Mikuláši, Trenčíne. "V letnom semestri sa zapojili formou dobrovoľníckej práce, teraz v zimnom im možnosť pracovať uľahčila výzva ministerstva zdravotníctva," uviedol Demko. Budúci ošetrovatelia pracujú vo FN Trnava na covidových i ďalších oddeleniach.
Vedenie ÚVZ v Bratislave oslovilo katedru laboratórnych vyšetrovacích metód v zdravotníctve na spoluprácu s ÚVZ na Slovensku," uviedol Demko. Aktuálne takto pracujú študentky na ÚVZ v Trnave a sú nápomocné v preberaní, evidovaní a laboratórnom spracovávaní vzoriek pre diagnostiku COVID-19. "Je nám veľmi ľúto, že súkromné laboratóriá majú problém prijať našich študentov na odbornú prax, pretože väčšina študentov sú schopní pomáhať v laboratóriu, majú chuť a zručnosti, ktoré by mohli v reálnej praxi využiť," doplnil Demko.
Zdroj: TASR
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje na správny postup pri výdaji liekov na lekársky predpis
Ministerstvo zdravotníctva SR