Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Súhlas sestier s nočnou prácou je protiústavný

Kategória: Spravodajstvo

Sesterské odbory žiadajú od poslancov, aby prijali zodpovednosť za protiústavný zákon a za svoje rozhodnutia vyvodili dôsledky.

BRATISLAVA 4. júla (SITA) - Ustanovenie Zákonníka práce o tom, že sestry a pôrodné asistentky, ktoré dovŕšili 50 rokov musia dať na nočnú prácu súhlas, je protiústavné. Rozhodol o tom Ústavný súd (ÚS) SR na svojom zasadnutí v stredu. Dôvodom je, že predmetný paragraf zvýhodňuje v rámci kategórie zdravotníckych pracovníkov len dve skupiny.

Ústavný súd konštatoval, že akceptuje špecifický režim pracovných podmienok zdravotníckych pracovníkov, ale má výhrady k tomu, že napadnuté ustanovenie zvýhodňuje oproti ostatným iba dve skupiny zdravotníckych pracovníkov, uviedla Martina Demčáková z Tlačového a informačného odboru ÚS SR. Podľa súdu je ustanovenie v rozpore s ústavou v bodoch, ktoré hovoria o rovnosti ľudí v dôstojnostiach i v právach. Odkazuje i na demokratický a právny štát.

"Sme hlboko a opakovane zdecimované z toho ako najvyšší inštitút NR SR prijíma protiústavné zákony. Požadujeme aby všetci zákonodarcovia prijali zodpovednosť a aby aj vyvodili dôsledky za svoje rozhodnutia," reagovalo Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek na margo rozhodnutia ÚS SR. Ako uviedla ich predsedníčka Monika Kavecká, tento paragraf si vyrokovali namiesto požadovaného skoršieho odchodu do dôchodku. Možnosť odmietnuť nočnú službu mala byť protihodnotou, ktorá vyváži náročnú prácu v nepretržitej prevádzke s množstvom nadčasov či na rizikových pracoviskách. "Máme za to, že sme dostali ďalšiu ranu od vlády SR, ktorou nám berú benefit slobodnej vôle a prikladá sa nám reštrikčné opatrenie v zmysle upratania sestier, aby nič nepožadovali a iba pracovali," dodala Kavecká.

Ako úder pod pás vníma toto rozhodnutie aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. "Štát nám ukladá samé povinnosti, no nevie, alebo nechce ponúknuť žiadne výhody vyplývajúce z charakteru nášho povolania.," konštatuje komora. Zároveň zdôrazňuje, že je pripravená podporiť akýkoľvek nátlakový krok, na ktorom sa dohodne odborové združenie.

Podnet na ÚS SR podalo 33 poslancov Národnej rady.

Ústavný súd len nedávno vyhlásil za protiústavný aj zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Zákon im mal garantovať platy minimálne vo výške 628 až 920 eur v závislosti od dĺžky odbornej praxe. V tomto kontexte preto komora žiada ministerstvo zdravotníctva i parlament, aby prijali také opatrenia, ktorých ústavnosť nebude spochybniteľná.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.