Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Týždeň bezpečnosti liekov
Kategória: Spravodajstvo Autor/i: redakcia/ŠUKL
Dňa 4. novembra odštartoval už deviaty ročník globálnej kampane #MedSafetyWeek, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o bezpečnosti liekov a poukázať na význam nahlasovania podozrení na vedľajšie účinky liekov. Tento ročník je tematicky zameraný na prevenciu vedľajších účinkov.
Podujatie #MedSafetyWeek prebieha súčasne v 107 krajinách sveta, pričom súčasťou iniciatívy je aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Kampaň sa zameriava na informovanie pacientov a pripomínanie zdravotníckym pracovníkom dôležitosti hlásenia podozrení na nežiaduce účinky. Povinnosť hlásiť takéto situácie leží na všetkých zdravotníckych pracovníkoch a držiteľoch rozhodnutí o registrácii lieku, ako sú farmaceutické spoločnosti. Nahlasovať ich môžu aj samotní pacienti, ich rodinní príslušníci či opatrovatelia. Každé hlásenie prispieva k zvyšovaniu bezpečnosti liekov pre všetkých užívateľov.
Každý liek môže vyvolať vedľajšie účinky, ktoré sa však nemusia vyskytnúť u každého. Vedľajší účinok je nechcená alebo škodlivá reakcia po užití lieku. Správnym užívaním liekov sa dá výrazne znížiť riziko vážneho poškodenia zdravia pacientov.
„Bezpečnosť, kvalita a účinnosť všetkých liekov na slovenskom trhu je našou prioritou, preto sú pre nás hlásenia podozrení na vedľajšie účinky liekov nesmierne dôležité,“ uviedol riaditeľ štátneho ústavu Roman Dorčík a dodal, že všetky obdržané hlásenia vedľajších účinkov predstavujú hodnotné informácie prispievajúce k vyššej bezpečnosti pacientov pri užívaní liekov.
Hlásenia sa starostlivo vyhodnocujú a v prípade nových zistení sa prijímajú potrebné opatrenia, napríklad úprava predpisovania či dávkovania lieku alebo doplnenie nových vedľajších účinkov či interakcií. Zvlášť hlásenia od pacientov užívajúcich viacero liekov naraz môžu poskytovať nové údaje o interakciách.
Každé hlásenie o podozrení na vedľajšie účinky liekov je neoceniteľné a prispieva k zlepšeniu liečebných postupov a ochrane zdravia všetkých pacientov.
Ako nahlásiť podozrenia na vedľajšie účinky liekov:
- Prostredníctvom elektronického formulára: [https://portal.sukl.sk/eskadra/](https://portal.sukl.sk/eskadra/)
- E-mailom na: neziaduce.ucinky@sukl.sk
- Prostredníctvom tlačiva dostupného na našej webovej stránke
- Poštou na adresu: Štátny ústav pre kontrolu liečiv, Kvetná 11, 825 08 Bratislava
- Telefonicky na: +421-2-50 70 12 06
Pri nahlasovaní podozrení je nevyhnutné uviesť informácie ohľadom:
- Pacienta (iniciály, pohlavie, dátum narodenia/vek)
- Podávaného podozrivého lieku (názov, dávkovanie, časové ohraničenie užívania, indikáciu)
- Vzniknutej nežiadúcej reakcie (závažnosť, kedy reakcia vznikla/odznela/trvá)
- Dodatočných informácií o anamnéze pacienta, súbežne užívaných liekoch a doplňujúce informácie
Je dôležité, aby boli poskytnuté čo najpresnejšie a najpodrobnejšie informácie, vrátane kontaktu na odosielateľa hlásenia (email/telefón) pre prípad doplnenia potrebných údajov.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Elektronická kalkulačka na výpočet cien dietetických potravín
Ministerstvo zdravotníctva SR