Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
UNM otvorila Centrum pre vnútroočnú liečbu degeneratívnych ochorení oka
Kategória: Spravodajstvo
Univerzitná nemocnica Martin (UNM) otvorila v pondelok (22. 6.) Centrum pre vnútroočnú liečbu vekom podmienených degeneratívnych ochorení oka.
Martin 23. júna (TASR) - Univerzitná nemocnica Martin (UNM) otvorila v pondelok (22. 6.) Centrum pre vnútroočnú liečbu vekom podmienených degeneratívnych ochorení oka. Ročne v ňom aplikujú 1600 liečebných dávok takzvanými antirastovými faktormi, ktoré dokážu pacienta zachrániť pred slepotou pri niektorých závažných očných ochoreniach. TASR o tom informovala PR manažérka UNM Katarína Kapustová.
Centrum podľa nej vzniklo kompletnou rekonštrukciou jedného krídla lôžkového oddelenia Očnej kliniky UNM. "Nemocnica z vlastných prostriedkov preinvestovala na tento účel 170.000 eur. Centrum sa špecializuje na liečbu antirastovými faktormi, ktoré lekár aplikuje injekčnou formou pacientom priamo do oka. Terapiu využívajú najmä ľudia, trpiaci vekom podmienenou degeneráciou makuly a diabetickou retinopatiou," uviedla Kapustová.
Doplnila, že v ekonomicky vyspelých krajinách patrí vekom podmienená degenerácia makuly k najčastejším príčinám slepoty. "Ochorenie postihuje najmä ľudí nad 50 rokov a u nás ním trpí viac ako štvrť milióna obyvateľov, pričom mnohým hrozí, že prídu o zrak. Adeptmi na toto závažné degeneratívne očné ochorenie sú ľudia, ktorí fajčia, majú vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, obezitu a nedostatok fyzickej aktivity. Zaujímavosťou je, že viac ohrození sú ľudia s modrými a modrozelenými očami," podotkla PR manažérka martinskej univerzitnej nemocnice.
Upozornila, že slepota ohrozuje ľudí, ktorí majú takzvanú vlhkú formu vekom podmienenej degenerácie makuly, ako aj zle kompenzovaných diabetikov, u ktorých sa časom vyvinie diabetická retinopatia. "Človek prestane ostro vidieť, nerozoznáva tváre, nevidí detaily. V centre zorného poľa sa mu objavuje tmavý fľak, ktorý nemizne, ani keď si dá okuliare na čítanie. Príčinou ochorenia je tvorba agresívnych ciev na sietnici, ktoré vytvárajú opuch, krvácanie a postupne ju rozožierajú. Vtedy je potrebné neodkladné vyšetrenie v špecializovanom očnom centre. A liečba antirastovými faktormi, ktorá je síce nákladná, ale je hradená zo zdravotného poistenia. Pacientom zachraňuje zrak a umožní im naďalej žiť plnohodnotný život," uzatvorila Kapustová.
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Inovatívny systém ePN prekročil významný míľnik v digitalizácii práceneschopnosti
Sociálna poisťovňa
Finančná podpora pre agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti
Ministerstvo zdravotníctva SR