Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
V Košiciach a Martine chirurgovia realizovali krížovú transplantáciu obličiek
Kategória: Spravodajstvo
Výmennú krížovú transplantáciu obličiek od žijúcich darcov medzi dvoma transplantačnými centrami realizovali tento rok prvýkrát na Slovensku v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach a Univerzitnej nemocnici Martin (UNM).
Košice 14. mája (TASR) – Výmennú krížovú transplantáciu obličiek od žijúcich darcov medzi dvoma transplantačnými centrami realizovali tento rok prvýkrát na Slovensku v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach a Univerzitnej nemocnici Martin (UNM). Ako dnes informovali obe nemocnice, úspešné transplantácie v nich prebiehali súbežne 28. januára 2015.
Darcovia a príjemcovia obličiek pochádzajú zo súrodeneckého páru sestier a manželského páru. Darcovia z oboch párov pritom nemohli darovať obličku priamo svojmu blízkemu pre nezlučiteľnosť ich krvných skupín.
"Mali sme súrodenecký pár, kde darkyňa mala krvnú skupinu A a príjemkyňa skupinu B. Takáto transplantácia sa môže uskutočniť, ale zatiaľ ju v našom centre nevykonávame. Čiže hľadali sme iný pár, ktorý to má s krvnými skupinami, laicky povedané, naopak, a našli sme ho v Martine. Manžel z tohto páru daroval obličku našej príjemkyni a jej sestra darovala obličku jeho manželke," vysvetlila zástupkyňa primára transplantačného oddelenia UNLP Tatiana Baltesová. Krížové transplantácie sa podľa jej slov už na Slovensku uskutočnili, ale len v rámci jedného centra, a to v Banskej Bystrici.
Odber obličky vykonali chirurgovia UNLP retroperitoneoskopickou metódou, ktorú do klinickej praxe v košickej nemocnici zaviedli v novembri 2014. "Je to miniinvazívny prístup, čiže oveľa menšia rana a pooperačné bolesti, oveľa menší zásah do organizmu, pričom celá dutina brušná ostane neporušená," priblížil primár I. chirurgickej kliniky UNLP Košice a Lekárskej fakulty UPJŠ Peter Závacký.
Svojej sestre darcovstvom obličky pomohla Oľga Barbušová, účastníčka dvoch paralympiád v stolnom tenise. "Ja to beriem ako samozrejmosť. Myslím, že každý, kto má druhého rád, by to mal pre neho urobiť. Nevidím v tom nič výnimočné," povedala pre novinárov.
Transplantácia obličky je metódou liečby väčšiny pacientov so zlyhaním obličiek a môže byť realizovaná od mŕtveho alebo žijúceho darcu. Primár transplantačného oddelenia UNLP a hlavný transplantačný koordinátor SR Ľuboslav Beňa pripomína, že Slovensko patrí medzi krajiny s najnižším počtom orgánových transplantácií v Európe. "V Španielsku a Chorvátsku, ktoré patria medzi najaktívnejšie krajiny sveta v oblasti transplantácií, sú vládou podporované programy, vďaka ktorým je ich odberová a transplantačná aktivita rádovo vyššia ako na Slovensku. Hlavnou myšlienkou týchto programov je predovšetkým podpora identifikácie potenciálnych darcov orgánov. A v týchto programoch sa snažíme aktívne vystupovať aj my," konštatoval Beňa.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Ošetrovné a nový školský rok
Sociálna poisťovňa
Výlučná kontrola nad predajom liekov - zasahuje Protimonopolný úrad!
Protimonopolný úrad SR
Financovanie Slovenského zdravotníctva
Slovenská lekárska komora
Rozšírenie kompetencií všeobecných lekárov a pediatrov
Ministerstvo zdravotníctva SR