Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Veľká lieková reforma prináša prvé úspechy, kategorizačná komisia schválila 4 inovatívne onkologické lieky

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: Ministerstvo zdravotníctva SR

Kým novela zákona 363/2011 vstúpila do platnosti, mnohé inovatívne lieky sa k tisíckam pacientov dostávali cez tzv. výnimkový režim. Bolo teda na posúdení zdravotnej poisťovne, či daný liek pacientovi preplatí alebo nie. Po novom sa onkologickí pacienti dostanú k moderným liekom bez zbytočných časových či iných prieťahov.

Cieľom rezortu zdravotníctva v oblasti liekovej politiky bolo hlavne pomôcť pacientom dostať sa k liekom, ktoré im vedia nielen zachrániť život, ale najmä zlepšiť jeho kvalitu. Slovensko sa pred novelou zákona 363/2011 radilo medzi najhoršie európske krajiny, čo sa týka dostupnosti onkologických liekov.
„Veľmi rád by som verejnosť informoval, že kategorizačná komisia pre lieky prvýkrát odsúhlasila zmluvy podpísané ministerstvom zdravotníctva s výrobcami inovatívnych onkologických liekov,“ uviedol štátny tajomník rezortu Róbert Babeľa.

Komisia na svojom októbrovom zasadnutí schválila 4 zmluvy, ktoré sa týkajú oblasti onkológie. Ide o tieto lieky:
KYPROLIS, indikácia mnohopočetný myelóm, výnimkový liek
ALUNBRIG, indikácia pokročilý karcinóm pľúc,
KEYTRUDA, indikácie melanón kože a karcinóm pľúc, výnimkový liek
PHESGO, indikácia karcinóm prsníka.

Rezort bol schopný vyjednať v extrémne krátkom čase podmienky, ktoré umožnia systému v porovnaní s pôvodnými návrhmi predpokladaných nákladov ušetriť v priebehu 3 rokov viac ako 40 miliónov eur z verejného zdravotného poistenia.

Od začiatku roka ministerstvo zdravotníctva schválilo historicky jeden z najvyšších, ak nie najvyšší počet, onkologických liekov do systému klasickej kategorizácie, a to v spolupráci s poisťovňami, ako aj odborníkmi. Ide konkrétne o 11 liekov na indikácie rakovina pľúc, prsníka, prostaty či chronickú leukémiu. Dokopy tak v tomto roku MZ SR posilnilo oblasť onkologickej terapie o 15 inovatívnych liekov a 19 nových indikácií.

Zákonu 363, ktorý platí od augusta tohto roka, priniesol zmeny v postupoch určených na podporu zabezpečenia štandardnej úhrady liekov, zaviedol nové nástroje zabezpečujúce efektívne a účelné vynakladanie zdrojov, ako aj zmeny v postupoch zabezpečujúcich úsporu nákladov vynakladaných na lieky (zmeny v revízii úhrad, referencovaní či vstupe generických a biologicky podobných liekov).

Vďaka týmto krokom je zabezpečené, aby z prostriedkov verejného zdravotného poistenia boli lieky uhrádzané vo výške zodpovedajúcej náležite preukázanému klinickému prínosu, ktorý liek pacientovi prináša.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.