Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Veľká lieková reforma prináša prvé úspechy, kategorizačná komisia schválila 4 inovatívne onkologické lieky
Kategória: Spravodajstvo Autor/i: Ministerstvo zdravotníctva SR
Kým novela zákona 363/2011 vstúpila do platnosti, mnohé inovatívne lieky sa k tisíckam pacientov dostávali cez tzv. výnimkový režim. Bolo teda na posúdení zdravotnej poisťovne, či daný liek pacientovi preplatí alebo nie. Po novom sa onkologickí pacienti dostanú k moderným liekom bez zbytočných časových či iných prieťahov.
„Veľmi rád by som verejnosť informoval, že kategorizačná komisia pre lieky prvýkrát odsúhlasila zmluvy podpísané ministerstvom zdravotníctva s výrobcami inovatívnych onkologických liekov,“ uviedol štátny tajomník rezortu Róbert Babeľa.
Komisia na svojom októbrovom zasadnutí schválila 4 zmluvy, ktoré sa týkajú oblasti onkológie. Ide o tieto lieky:
KYPROLIS, indikácia mnohopočetný myelóm, výnimkový liek
ALUNBRIG, indikácia pokročilý karcinóm pľúc,
KEYTRUDA, indikácie melanón kože a karcinóm pľúc, výnimkový liek
PHESGO, indikácia karcinóm prsníka.
Rezort bol schopný vyjednať v extrémne krátkom čase podmienky, ktoré umožnia systému v porovnaní s pôvodnými návrhmi predpokladaných nákladov ušetriť v priebehu 3 rokov viac ako 40 miliónov eur z verejného zdravotného poistenia.
Od začiatku roka ministerstvo zdravotníctva schválilo historicky jeden z najvyšších, ak nie najvyšší počet, onkologických liekov do systému klasickej kategorizácie, a to v spolupráci s poisťovňami, ako aj odborníkmi. Ide konkrétne o 11 liekov na indikácie rakovina pľúc, prsníka, prostaty či chronickú leukémiu. Dokopy tak v tomto roku MZ SR posilnilo oblasť onkologickej terapie o 15 inovatívnych liekov a 19 nových indikácií.
Zákonu 363, ktorý platí od augusta tohto roka, priniesol zmeny v postupoch určených na podporu zabezpečenia štandardnej úhrady liekov, zaviedol nové nástroje zabezpečujúce efektívne a účelné vynakladanie zdrojov, ako aj zmeny v postupoch zabezpečujúcich úsporu nákladov vynakladaných na lieky (zmeny v revízii úhrad, referencovaní či vstupe generických a biologicky podobných liekov).
Vďaka týmto krokom je zabezpečené, aby z prostriedkov verejného zdravotného poistenia boli lieky uhrádzané vo výške zodpovedajúcej náležite preukázanému klinickému prínosu, ktorý liek pacientovi prináša.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Ošetrovné a nový školský rok
Sociálna poisťovňa
Výlučná kontrola nad predajom liekov - zasahuje Protimonopolný úrad!
Protimonopolný úrad SR
Financovanie Slovenského zdravotníctva
Slovenská lekárska komora
Rozšírenie kompetencií všeobecných lekárov a pediatrov
Ministerstvo zdravotníctva SR