Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Výdavky na zdravotníctvo u nás rástli najviac z OECD

Kategória: Spravodajstvo

Oproti priemeru OECD máme najvyšší podiel výdavkov na lieky. Na tie minieme až 38 % všetkých financií smerovaných do zdravotníctva. Naopak, veľmi málo peňazí smeruje do nemocníc na dlhodobú starostlivosť o pacientov, v týchto oblastiach sme až na chvoste zoskupenia.

BRATISLAVA 25. novembra (SITA) - Výdavky na zdravotníctvo rástli na Slovensku v rokoch 2000 až 2009 v priemere o 10,9 % ročne, teda výrazne najrýchlejšie spomedzi členských krajín OECD. Aj v krízových rokoch 2009 až 2011 sa zvyšovali v priemere o 2,8 % za rok. Ako ďalej vyplýva z publikácie OECD Health at a Glance 2013, Slovensko dalo v roku 2011 na zdravotníctvo v priemere 1 915 USD na obyvateľa, čo bolo 7,9 % hrubého domáceho produktu (HDP). Stále sme sa tak nachádzali pod priemerom OECD, ktorý je na úrovni 9,3 % HDP.

"Ukazuje sa však, že vysoké výdavky na obyvateľa nie sú zárukou dobrého zdravotného stavu populácie. Aj slovenský príklad ukazuje, že nalievanie peňazí do systému nemusí viesť k zlepšeniu kvality zdravotníctva," konštatuje hlavný stratég Sberbank Slovensko Martin Barto. Ako príklad uviedol aj Spojené štáty, ktoré míňajú na zdravotníctvo najviac, až 8 508 USD na obyvateľa, pričom priemer OECD je 3 322 USD. Očakávaná dĺžka života pri narodení je pritom v USA 78,7 roka, čo je o 1,4 roka pod priemerom OECD. "Okrem iného, tu hrajú veľkú úlohu návyky obyvateľov, napríklad v USA je najvyšší podiel, až 36,5 % obéznych ľudí vo veku nad 15 rokov. Na Slovensku je 16,9 % ľudí nad 15 rokov obéznych," dodal. 

Barto si rozpor vysvetľuje aj štruktúrou výdavkov na zdravotníctvo. Oproti priemeru OECD máme totiž najvyšší podiel výdavkov na lieky. Na tie minieme až 38 % všetkých financií smerovaných do zdravotníctva. Výdavky na lieky u nás stúpali od roku 2000 závratným tempom, asi o 7 % ročne, Česi dosiahli približne polovičné tempo. Momentálne predstavujú 2,2 % HDP, čo je o polovicu viac než je priemer OECD. Naopak, veľmi málo peňazí smeruje do nemocníc na dlhodobú starostlivosť o pacientov, v týchto oblastiach sme až na chvoste zoskupenia. 

Napriek zaostávajúcej kvalite služieb boli Slováci nútení platiť čoraz viac za služby zdravotníctva z vlastného vrecka. V súčasnosti to pokrýva asi štvrtinu celkových výdavkov. Od roku 2000 bolo tempo rastu výdavkov z vlastného vrecka na Slovensku najvyššie z celej OECD, medzi rokmi 2000 a 2010 vzrástli o 15 %. "Ideálnym riešením by bolo zastaviť rast spotreby liekov a zdroje presmerovať do nemocničnej a najmä dlhodobej starostlivosti. To však nebude ľahko uskutočniteľné, pretože v hre sú finančné záujmy mnohých," uzavrel Barto.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.