Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Výhrady k zmene v predpisovaní liekov má aj koalícia

Kategória: Spravodajstvo

K návrhu ministerstva zdravotníctva, aby lekári predpisovali pacientom len účinnú látku a nie liek pod jeho obchodným menom, majú výhrady aj niektorí členovia parlamentného zdravotníckeho výboru za vládnu koalíciu. Počas rokovania výboru o petícii Slovenskej lekárskej komory za zachovanie doterajšieho spôsobu predpisovania liekov poslanec Ivan Chaban (SDKÚ-DS) skonštatoval, že túto petíciu podporuje. "Touto aktivitou by sa narušil terapeutický vzťah lekára a pacienta,“ uviedol k návrhu, aby sa výber konkrétneho lieku preniesol z lekárov na lekárnikov. Podľa Chabana by išlo o zneváženie lekárskeho stavu.

BRATISLAVA 26. mája (SITA) - K návrhu ministerstva zdravotníctva, aby lekári predpisovali pacientom len účinnú látku a nie liek pod jeho obchodným menom, majú výhrady aj niektorí členovia parlamentného zdravotníckeho výboru za vládnu koalíciu. Počas rokovania výboru o petícii Slovenskej lekárskej komory za zachovanie doterajšieho spôsobu predpisovania liekov poslanec Ivan Chaban (SDKÚ-DS) skonštatoval, že túto petíciu podporuje. "Touto aktivitou by sa narušil terapeutický vzťah lekára a pacienta,“ uviedol k návrhu, aby sa výber konkrétneho lieku preniesol z lekárov na lekárnikov. Podľa Chabana by išlo o zneváženie lekárskeho stavu. Na stranu poslanca Chabana sa pridal aj poslanec Peter Kalist (SaS). "Uvedomujem si veľmi dobre, aké sú tam problémy,“ povedal.

Exminister zdravotníctva, poslanec Richard Raši (Smer-SD) upozornil na to, že minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) pracoval vo farmaceutickom priemysle. Ak je cieľom obmedziť lobing dodávateľov liekov, Raši sa spýtal, ako chce rezort zabrániť tomu, aby sa lobing presunul do lekární. "Možno by sme sa mohli pozrieť aj na to, koľko lekární vlastnia príbuzní predkladateľov alebo zamestnancov ministerstva zdravotníctva,“ upozornil Raši. Návrh na zmenu v predpisovaní liekov je podľa neho o tom, aby "sa prihral biznis a vydieranie firiem lekárňami alebo ich sieťami,“ dodal.

Podľa poslanca Ladislava Lazára (Smer-SD) pri zmene v predpisovaní liekov ide len o peniaze. "Za tohto ministra to určite prejde,“ zdôraznil. Podľa neho ide len o to, aby mali lekárne väčšie marže pri predaji liekov. "Nejde o reálne šetrenie, ale o to, aby lekárne zarobili viac,“ povedal. Poslanec Jozef Valocký (Smer-SD) skonštatoval, že nejde o návrh lekára, ale o návrh "nejakých lobistických skupín“.

Predseda zdravotníckeho výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS) k návrhu na zmenu v predpisovaní liekov zatiaľ nezaujal jednoznačné stanovisko. "Zákon ešte nie je v národnej rade, ani ho neschválila vláda,“ povedal. Podľa neho je stále v tejto otázke priestor na odbornú diskusiu. "Keď prerokujeme zákon v prvom čítaní, v druhom čítaní sa nebránim tomu, aby z odbornej diskusie vyplynulo, čo budeme dávať do generickej preskripcie a či bude povinná alebo fakultatívna,“ dodal.

Návrh nového zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach predstavilo Ministerstvo zdravotníctva SR koncom marca tohto roku. V rámci pripomienkového konania k nemu prišlo viac ako 1 000 pripomienok, z toho vyše 400 zásadných. Jednou zo základných zmien, ktorú návrh prináša, je práve generická preskripcia, teda predpisovanie účinnej látky, nie lieku pod jeho obchodným menom. Tento spôsob predpisovania liekov by mal pomôcť ušetriť pacientom aj verejnému zdravotnému poisteniu.

Ak by nový zákon schválil parlament, mal by byť účinný od októbra tohto roka. Pôvodný zákon z roku 1998 by sa mal zrušiť. Dôvodom vypracovania novej úpravy je podľa ministerstva fakt, že zákon bol vzhľadom na početné novely neprehľadný.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.