Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Za polrok sa zo SR vyviezlo cez 340 tis. balení liekov
Kategória: Spravodajstvo
Štátny ústav pre kontrolu liečiv nepovolil vývoz v prípade štyroch liekov rôznej sily, spolu išlo o 54 tis. balení.
BRATISLAVA 11. októbra (SITA) - Zo Slovenska bolo za druhý kvartál tohto roka vyvezených 221 052 balení liekov, čo predstavuje tretinu zo žiadostí o vývoz. Za prvých šesť mesiacov roka sa za hranice Slovenska tak dostalo 342 tis. balení. Ako uviedol riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Ján Mazag, reálne sa lieky vyvážajú v pomere jedno percento zo spotrebovaných balení. Ročne sa na Slovensku podľa údajov ŠÚKL použije 100 miliónov balení. Na porovnanie Mazag uviedol, že štvrťročná spotreba v susednej Českej republike je 60 mil. balení liekov, vývoz do zahraničia z toho predstavuje 8 percent.
Najčastejšie žiadajú distribučné spoločnosti o vývoz liekov na neurologické, kardiologické ochorenia, parkinsonovu chorobu, či astmu. "Prešetrovali sme viac ako 30 liekov, dosiaľ sme vydali 38 rozhodnutí o nepovolení vývozu pre deväť distribučných firiem a zhruba viac ako 50 tis. balení liekov sa dotkol tento zákaz," uviedol Mazag, s tým, že doposiaľ sa voči tomu žiadna distribučná spoločnosť neohradila.
Ústav pri posudzovaní vývozu spolupracuje s hlavným odborníkom, príslušným špecialistom, či za daný liek existuje terapeutická náhrada. ŠÚKL doposiaľ zakázal štyri lieky rôznej sily v máji, júni, júli a septembri. Z doterajších údajov ústavu vyplýva, že najčastejšie sa lieky zo SR vyvážajú do Českej republiky, Nemecka a Litvy. "My sme v prostredí Európskej únie, kde platí voľný pohyb tovaru, voľný pohyb služieb a voľný pohyb osôb. Na druhej strane legislatíva, nielen európska ale aj naša, ktorú preberáme, dáva každému členskému štátu možnosť a povinnosť primerane reagovať alebo prijímať opatrenia na to, aby chránil zdravie občanov," skonštatoval Mazag s tým, že toto sú tie legislatívne hranice, v ktorých sa ústav pohybuje. Na zmiernenie reexportu liekov navrhuje napríklad Slovenská lekárnická komora zakázať lekárňam spätne predávať lieky distribučným spoločnostiam. Lekárne sa podľa komory majú starať o pacienta a nie obchodovať s liekmi. Ako podotkol generálny riaditeľ Sekcie farmácie a liekovej politiky ministerstva zdravotníctva Adam Hlôška, v Česku, kde takýto zákaz majú, nie je situácia s vývozom liekov o nič lepšia. "Toto opatrenie nie je riešiace situáciu, ani v Čechách, ako to potvrdzujú čísla z Čiech, kde je to zavedené," skonštatoval Hlôška, s tým, že diskusii sa nebránia. Pripomína však, že na dennodennej báze monitorujú dostupnosť liekov.
Distribučné spoločnosti majú povinnosť Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv nahlasovať, aké lieky, chcú vyviesť, ich množstvo a do ktorej krajiny. Ak ústav zistí, že daný lieky je nedostatkový a neexistuje za neho adekvátna náhrada, vývoz nepovolí.
© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Záplavy a ochrana zdravia - usmernenia pre verejnosť!
UVZ SR/redakcia
Novela zákona o zdravotnom poistení
Ministerstvo zdravotníctva SR
Ošetrovné a nový školský rok
Sociálna poisťovňa