Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Zákon o odmeňovaní chce od Zvolenskej aj SOZ
Kategória: Spravodajstvo
Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay sa ministerky zdravotníctva pýta, či si majú prenajať stany od sestier a vystriedať v nich všetkých zamestnancov zdravotníctva, aby si ich konečne niekto všimol.
BRATISLAVA 4. októbra (SITA) - Na ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú sa pre minimálnu garanciu platov obracia po sesterských odboroch aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ). Jeho predseda Anton Szalay zaslal Zvolenskej otvorený list, v ktorom požaduje riešenie pre všetkých pracovníkov v zdravotníctve, a to cez jednu spoločnú legislatívu. Podľa jeho slov ich ministerka ešte vlani ubezpečila, že počas roka 2013 jej rezort spracuje návrh zákona o odmeňovaní zamestnancov zdravotníckych zariadení, ktorý bude nenapadnuteľný a s potrebným finančným krytím.
"Pomaly sa chýli ku koncu roka, Vaše vyhlásenia sa menia, preto Vám kladiem otázku: Máme si prenajať stany od sestier a postupne tam vystriedať zamestnancov všetkých profesií, aby si konečne niekto všimol, že aj oni sú dôležití a hodní toho, aby kompetentní riešili ich primerané postavenie v tíme pracovníkov," pýta sa Szalay ministerky v liste. Predseda SOZ to podotkol na margo výstražného stanového mestečka, ktoré počas troch dní stálo pred úradom vlády. Sestry a pôrodné asistentky takouto formou protestu dávali najavo nespokojnosť so svojimi platovými podmienkami ako i so situáciu v zdravotníctve.
Szalay pripomína, že ani najzručnejší lekár si nedovolí diagnostikovať pacienta bez laboratórneho či rádiodiagnostického vyšetrenia, sestry by si len ťažko poradili bez zdravotníckych asistentov a sanitárov, ako i to, že mnohých pacientov po ťažkých zákrokoch musia postaviť na nohy fyzioterapeuti. Podotýka, že liečba pacienta je tímová práca. "Keď sa separátne riešia mzdové požiadavky len dvoch skupín zamestnancov, aj keď ide o dve najvýznamnejšie skupiny a aj v prípade, že sú ich požiadavky plne oprávnené, je to voči všetkým ostatným zamestnancom diskriminačné. Výsledkom sú narušené vzťahy na pracoviskách, nevraživosť jednej profesie voči iným zamestnancom a dôsledky si odnáša pacient," uvádza Szalay v liste. Ako pre agentúru SITA predseda SOZ povedal, minimálne mzdy by chceli presadiť na úrovni zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme s tým, že by sa každoročne upravovali aspoň o výšku inflácie.
SOZ o samotnom navyšovaní platov aktuálne rokuje s Asociáciou štátnych nemocníc pod ktorú spadá 24 veľkých štátnych zdravotníckych zariadení ako i s Asociáciou nemocníc Slovenska, kde sú združené malé a stredné nemocnice. Od štátnych požaduje navýšenie miezd o 12 % pre zamestnancov, od regionálnych zase 15 percent.
© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality

Národná linka na podporu duševného zdravia
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR
Integrácia duchovnej starostlivosti do systému zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republiky
redakcia Ministerstvo zdravotníctva SR