Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Zákon o odmeňovaní chce od Zvolenskej aj SOZ

Kategória: Spravodajstvo

Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay sa ministerky zdravotníctva pýta, či si majú prenajať stany od sestier a vystriedať v nich všetkých zamestnancov zdravotníctva, aby si ich konečne niekto všimol.

BRATISLAVA 4. októbra (SITA) - Na ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú sa pre minimálnu garanciu platov obracia po sesterských odboroch aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ). Jeho predseda Anton Szalay zaslal Zvolenskej otvorený list, v ktorom požaduje riešenie pre všetkých pracovníkov v zdravotníctve, a to cez jednu spoločnú legislatívu. Podľa jeho slov ich ministerka ešte vlani ubezpečila, že počas roka 2013 jej rezort spracuje návrh zákona o odmeňovaní zamestnancov zdravotníckych zariadení, ktorý bude nenapadnuteľný a s potrebným finančným krytím.

"Pomaly sa chýli ku koncu roka, Vaše vyhlásenia sa menia, preto Vám kladiem otázku: Máme si prenajať stany od sestier a postupne tam vystriedať zamestnancov všetkých profesií, aby si konečne niekto všimol, že aj oni sú dôležití a hodní toho, aby kompetentní riešili ich primerané postavenie v tíme pracovníkov," pýta sa Szalay ministerky v liste. Predseda SOZ to podotkol na margo výstražného stanového mestečka, ktoré počas troch dní stálo pred úradom vlády. Sestry a pôrodné asistentky takouto formou protestu dávali najavo nespokojnosť so svojimi platovými podmienkami ako i so situáciu v zdravotníctve.
Szalay pripomína, že ani najzručnejší lekár si nedovolí diagnostikovať pacienta bez laboratórneho či rádiodiagnostického vyšetrenia, sestry by si len ťažko poradili bez zdravotníckych asistentov a sanitárov, ako i to, že mnohých pacientov po ťažkých zákrokoch musia postaviť na nohy fyzioterapeuti. Podotýka, že liečba pacienta je tímová práca. "Keď sa separátne riešia mzdové požiadavky len dvoch skupín zamestnancov, aj keď ide o dve najvýznamnejšie skupiny a aj v prípade, že sú ich požiadavky plne oprávnené, je to voči všetkým ostatným zamestnancom diskriminačné. Výsledkom sú narušené vzťahy na pracoviskách, nevraživosť jednej profesie voči iným zamestnancom a dôsledky si odnáša pacient," uvádza Szalay v liste. Ako pre agentúru SITA predseda SOZ povedal, minimálne mzdy by chceli presadiť na úrovni zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme s tým, že by sa každoročne upravovali aspoň o výšku inflácie.

SOZ o samotnom navyšovaní platov aktuálne rokuje s Asociáciou štátnych nemocníc pod ktorú spadá 24 veľkých štátnych zdravotníckych zariadení ako i s Asociáciou nemocníc Slovenska, kde sú združené malé a stredné nemocnice. Od štátnych požaduje navýšenie miezd o 12 % pre zamestnancov, od regionálnych zase 15 percent.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov