Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Zdravotné poisťovne zažalovali pre nový liek ministerstvo zdravotníctva

Kategória: Spravodajstvo

Súkromné zdravotné poisťovne žalujú ministerstvo zdravotníctva. Nepáči sa im, že sa do zoznamu liekov, ktoré musia preplácať zo zákona, dostal aj nový liek na liečbu rakoviny pľúc Vargatef.

Bratislava 11. augusta (TASR) - Súkromné zdravotné poisťovne žalujú ministerstvo zdravotníctva. Nepáči sa im, že sa do zoznamu liekov, ktoré musia preplácať zo zákona, dostal aj nový liek na liečbu rakoviny pľúc Vargatef. TASR podanie žaloby potvrdil PR manažér Dôvery Branislav Cehlárik.
      Podľa poisťovní liek nie je nákladovo efektívny, čo je podmienka, aby sa dostal do Kategorizačného zoznamu. "Podali sme žalobu, lebo máme za to, že nebola preukázaná nákladová efektivita lieku pri cene navrhovanej zo strany navrhovateľa. Nákladová efektivita lieku bola preukázaná pri výrazne nižšej cene," vysvetlil Cehlárik.
      Súkromné zdravotné poisťovne preto chcú, aby Krajský súd v Bratislave rozhodnutie ministerstva o zaradení lieku do kategorizácie preskúmal. "Podľa nášho názoru sa zaradenie udialo v rozpore so zákonom," povedal Cehlárik.
      Spôsob, akým sa udiala kategorizácia tohto lieku, podľa Dôvery vytvára nebezpečný precedens pre celý proces kategorizácie na Slovensku. "Môže smerovať k veľkým finančným škodám pre celý zdravotnícky systém," upozornil Cehlárik.
      Ako vyplýva z rozhodnutia o kategorizácii lieku, ktoré má TASR k dispozícii, požiadavku o úhradu lieku z verejného zdravotného poistenia ministerstvo najprv vlani zamietlo. Výrobca Boehringer Ingelheim sa však odvolal a ministerstvo v polovici júla rozhodlo o jeho zakategorizovaní.
      Výrobca lieku odmieta, že by neplnil podmienku nákladovej efektívnosti. "Kategorizačné konanie pre tento inovatívny onkologický liek, určený pre pacientov s karcinómom pľúc, sme začali v marci 2015. V celom priebehu konania sme žiadali plnú úhradu lieku vzhľadom na to, že sme preukázali v zmysle platnej legislatívy nákladovú efektívnosť lieku Vargatef v porovnaní s najpoužívanejšou liečbou na Slovensku pri tomto ochorení," reagovala pre TASR riaditeľka firmy pre korporátne záležitosti Hana Spitzerová. Poukázala na to, že tento liek je plne hradený v podobnej alebo vyššej cene vo viacerých krajinách Európskej únie.
      Strop nákladovej efektívnosti za jeden rok liečby je určený zákonom o rozsahu a podmienkach úhrady liekov. Podľa neho nemôže byť do zoznamu liekov uhrádzaných z verejného zdravotného poistenia zaradený taký liek, ktorého nákladová efektívnosť je vyššia ako 35-násobok priemernej mesačnej mzdy. Pokiaľ sa liek nedostane do zoznamu a je na Slovensku zaregistrovaný, môžu ho zdravotné poisťovne poistencom uhradiť v rámci výnimky. Tá však podlieha ich schvaľovaniu.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.