Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
ZP vlani hradili plánovanú liečbu v EÚ za 2,5 mil. eur
Kategória: Spravodajstvo
Medziročne zdravotné poisťovne zaplatili za liečbu svojich klientov v iných členských štátoch únie menej, spôsobené to môže byť aj tým, že pacienti čerpali menej finančne náročnú zdravotnú starostlivosť.
BRATISLAVA 29. júla (SITA) - Zdravotné poisťovne (ZP) vlani uhradili za plánovanú zdravotnú starostlivosť poskytnutú ich klientom v iných členských štátoch Európskej únie takmer 2,5 mil. eur. V medziročnom porovnaní na ňu vynaložili o 973 tis. eur menej. Podľa údajov zverejnených Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Všeobecná zdravotná poisťovňa sa podieľala na celkovej čiastke 76,3 percentami, Dôvera 22,3 percentami a Union 1,4 percentami. "Pokles v reálnych úhradách mohol by spôsobený namietaním pohľadávok z iného členského štátu ZP, prípadne čerpaním finančne menej náročnej liečby," uvádza ÚDZS.
V porovnaní s rokom 2012 možno sledovať zvyšujúci sa záujem o liečbu v zahraničí. Celkový počet žiadostí stúpol zo 790 na minuloročných 827. Zdravotné poisťovne však nevyhoveli všetkým, sedem percent žiadostí zamietli. Najčastejším dôvodom bolo, že požadovaná zdravotná starostlivosť bola dostupná v primeranom čase na Slovensku, ďalší pacienti nedostali súhlas pre nedostatky v žiadosti. V troch prípadoch poistenci požadovali zaplatenie liečby za hranicami, ktorá však nie je poisťovňami uhrádzaná ani na Slovensku. Časť poistencov sa proti rozhodnutiu svojej zdravotnej poisťovne odvolala, v niekoľkých prípadoch uspeli.
V uplynulom roku Slováci čerpali v iných krajinách únie aj ambulantnú starostlivosť, na ktorú nepotrebovali súhlas zdravotnej poisťovne. Stalo sa tak 1 630 krát. Refundácia výdavkov bola pacientom priznaná v 1 485 prípadoch, v celkovej výške 240 tis. eur. Ako vyplýva zo správy ÚDZS čerpanie ambulantnej starostlivosti bez súhlasu ZP vzrástlo medziročne o 43,7 %, počet prípadov preplatenia o 62,7 % a preplatená suma o 45,5 %.
Väčší záujem o liečbu v zahraničí môže byť dôsledkom transponovania európskej smernice o právach pacientov pri cezhraničnej starostlivosti, ktorou sa pacientom rozšírili možnosti čerpania zdravotnej starostlivosti za hranicami Slovenska.
© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje na správny postup pri výdaji liekov na lekársky predpis
Ministerstvo zdravotníctva SR