Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Zrelé ríbezle si možno zameniť s lykovcom jedovatým, spôsobuje otravu
Kategória: Spravodajstvo
Lekári sa na Slovensku každoročne stretávajú s prípadmi otravy lykovcom jedovatým, ktorý sa podobá zrelým ríbezliam.
Bratislava 14. júla (TASR) - Lekári sa na Slovensku každoročne stretávajú s prípadmi otravy lykovcom jedovatým, ktorý sa podobá zrelým ríbezliam. "Požitie päť až osem plodov u detí a 10-12 plodov u dospelých môže spôsobiť veľmi vážnu otravu," upozorňuje vedúca Národného toxikologického informačného centra Univerzitnej nemocnice Bratislava Silvia Plačková.
Vo všetkých častiach tejto rastliny sa nachádza jedovatá živica mezerín. Lykovec jedovatý možno od ríbezlí rozoznať napríklad podľa listov. Na rozdiel od ríbezľového kríka má striedavé kopijovité listy a jeho plody nerastú v strapcoch, ale okolo stonky. „Chutia štipľavo," približuje Plačková.
Po požití začnú človeka páliť ústa, hltan, môže sa dostaviť nevoľnosť, vracanie, hnačka s krvou či bolestivé močenie. V závažných prípadoch môže prísť k poruchám srdcovej činnosti a obehu, poškodeniu obličiek, kŕčom, poruchám dýchania, či začervenaniu kože a pľuzgierom.
"Po požití akejkoľvek časti lykovca jedovatého skúste vyvolať vracanie, užite 10 až 20 rozdrvených tabliet aktívneho uhlia a vypite max 1 dcl tekutiny. Vyhľadajte lekársku pomoc. Poradíme aj my v centre," hovorí Plačková. Národné toxikologické informačné centrum UNB ponúka nepretržitú konzultačnú linku pre prípady akútnych intoxikácií na čísle 02/54 774 166.
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Aktuality
Inovatívny systém ePN prekročil významný míľnik v digitalizácii práceneschopnosti
Sociálna poisťovňa
Finančná podpora pre agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti
Ministerstvo zdravotníctva SR