Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Zvolenská má pripraviť zákon na zákaz zisku poisťovní

Kategória: Spravodajstvo

Ministerka Zvolenská prostredníctvom poslanca Smeru-SD Richarda Rašiho predloží do budúceho utorka do parlamentu dva návrhy zákonov, ktorými chce riešiť nedostatok peňazí v systéme.

Správa "ZDRAVOTNÍCTVO: Zvolenská má pripraviť zákon na zákaz zisku poisťovní" je rozšírená o vyhlásenia Roberta Fica v druhom odseku a o vyjadrenia Zuzany Zvolenskej v piatom a šiestom odseku.

BRATISLAVA 13. apríla (SITA) – Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská má hľadať ústavné cesty a pripraviť taký návrh zákona, ktorý by zakázal zisk zdravotných poisťovní a zároveň vyhovoval slovenskému i medzinárodnému právu. Šéfku rezortu zdravotníctva o to dnes požiadal premiér Robert Fico.

"Nebude to ľahké, ale stále si myslíme, a sme toho názoru, že je nemorálne a nesprávne, ak niekto z verejných zdrojov, teda z peňazí, ktoré ľudia posielajú zo zákona do zdravotných poisťovní, si vytváral nejaký zisk. To budeme musieť riešiť," povedal Fico. Zákaz zisku zdravotných poisťovní zakázal počas svojej prvej vlády, Ústavný súd SR neskôr rozhodol, že táto právna norma je protiústavná. Premiér s ministerkou diskutovali aj o problematickej situácii súvisiacej s platmi zdravotných sestier. "Ak by bol stredovek, pána Uhliarika by som hodil zdravotným sestrám," konštatoval Fico. Zdôraznil, že exminister pri schvaľovaní novely zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek všetkých oklamal, lebo vtedy hovoril, že na vyššie platy sestier peniaze sú.

Zvolenská prostredníctvom poslanca Smeru-SD Richarda Rašiho predloží do budúceho utorka do parlamentu dva návrhy zákonov, ktorými chce riešiť nedostatok peňazí v systéme. Zmení sa vykazovanie platobnej schopnosti zdravotných poisťovní tak, aby nemuseli viazať na účte taký veľký balík peňazí ako dnes. Zákon podľa Zvolenskej určí vykazovanie platobnej schopnosti podľa štandardných pravidiel pre akciové spoločnosti. Uvoľnia sa tak milióny eur zo štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Druhým návrhom má byť zmena prerozdeľovania poistného medzi zdravotnými poisťovňami, kde pribudne aj parameter chorobnosti. "Jednoznačne trvám na tom, že sa nejedná o zbytočné prelievanie peňazí medzi poisťovňami," poznamenala Zvolenská. Prerozdeľovací systém v súčasnosti zohľadňuje vek, pohlavie a ekonomickú aktivitu poistenca. Nový parameter chorobnosti považuje ministerka za objektívny, ktorý odstráni určitý rozpor v štruktúre poistného kmeňa, pričom sa používa aj v iných európskych krajinách. Medzi poisťovňami by sa na základe nového prerozdeľovania malo presunúť okolo 40 miliónov eur, upresnila Zvolenská. Ministerka nemá problém s tým, aby sa návrhy prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní, lebo sa nimi v rezorte zaoberali dlhodobejšie. Obe právne normy by parlament mal prerokovať na schôdzi 2. mája, kedy sa bude schvaľovať i programové vyhlásenie vlády. Na rozdiel od zmeny vykazovania platobnej schopnosti zdravotných poisťovní druhé opatrenie prinesie efekt až v roku 2013, lebo do októbra a novembra bude trvať zber dát a údajov o chorobnosti pacientov.

Ministerka bude podľa všetkého pracovať aj s rezervou vo výške 50 miliónov eur, podľa premiéra spolu s ďalšími zdrojmi treba nastaviť finančné toky tak, aby smerovali tam, kam rezort potrebuje.

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek platí od apríla. Poslanci ho schválili ešte vo februári. Priemerný mzdový nárok sestier a pôrodných asistentiek by sa v porovnaní s výškou mzdy za prvý polrok uplynulého roku mal vďaka legislatíve zvýšiť v priemere o 23,89 %. S uplatňovaním zákona v praxi sú však problémy. Proti sa postavili ambulantní lekári i nemocnice. Argumentujú, že sestrám nemajú z čoho pridať. Zákon sa snažia obchádzať, sestry preraďujú na iné pozície, skracujú im úväzky, vyhrážajú sa prepúšťaním. Slovenská lekárska komora dokonca požiadala Generálneho prokurátora SR o podanie návrhu na začatie konania na Ústavnom súde SR. Ten by mal rozhodnúť, že zákon nie je v súlade s ústavou a súčasne pozastaviť jeho účinnosť.

Podľa zákona má nastupujúca sestra alebo pôrodná asistentka bez praxe minimálny nárok na 640 eur mesačne. Po troch rokoch sa minimum zvýši na 666,20 eura mesačne a ďalej rastie v trojročných intervaloch tak, že po 33 rokoch praxe má sestra nárok na minimálne 928 eur na mesiac. Zvýšenie minimálneho mzdového ohodnotenia bolo jednou z požiadaviek sestier a pôrodných asistentiek v petícii, ktorú spoločne podporilo 243 tis. občanov. Vláda vzala petíciu začiatkom júna 2011 na vedomie, pričom prijala aj uznesenie, ktoré stanovuje harmonogram, kedy sa majú niektoré z požiadaviek splniť. Sestry v petícii okrem vyšších miezd žiadali napríklad skorší odchod do dôchodku, podporu mimonemocničnej starostlivosti, ale aj legislatívnu a finančnú úpravu poskytovania zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.