Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Agrorezort zadefinoval slovenskú potravinu

Kategória: Spravodajstvo

Označenie "slovenská potravina" dostanú len tie výrobky, ktoré budú obsahovať 75 % domácich surovín a prísad z ich celkovej spotreby.

BRATISLAVA 4. júla (SITA) - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka zverejnilo definíciu slovenskej potraviny. Kritériá, ktoré budú musieť výrobcovia dodržať, aby mohli potraviny označiť za slovenské, upravuje vyhláška o propagácii a marketingu poľnohospodárskych produktov a potravín. Označenie slovenská potravina dostanú len tie výrobky, ktoré budú obsahovať 75 % domácich surovín a prísad z ich celkovej spotreby. Pridaná voda sa do tohto množstva nezapočítava. Navyše, všetky fázy výrobného procesu sa musia uskutočňovať na území SR.

Vyhláška však pozná aj výnimky. "Ak ide o potraviny, ktoré nemožno vyrábať bez surovín z dovozu, pretože tieto nemožno v Slovenskej republike dopestovať, získať alebo vyprodukovať v požadovanej kvalite a množstve, podiel domácich surovín a prísad v nich nemusí byť dodržaný," uvádza materiál MPRV. Zložky neslovenského pôvodu však budú musieť byť označené. Potraviny, ktoré splnia všetky podmienky stanovené vyhláškou, budú môcť používať značku Kvalita SK. Producenti o ňu budú musieť požiadať, po preverení všetkých náležitostí bude podľa slov Ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka jej používanie bezplatné.

Vyhláška z dielne MPRV taktiež definuje pojmy ako regionálna a farmárska potravina. Regionálna potravina je typická pre danú oblasť Slovenska a musí odtiaľ pochádzať aspoň polovica surovín na jej výrobu. Farmárska potravina musí obsahovať suroviny dopestované alebo získané od zvierat na slovenskej farme a musí tam byť aj vyrobená.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.