Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Ako prebieha očkovanie v zariadeniach sociálnej starostlivosti

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: Ministerstvo zdravotníctva SR

Ministerstvo zdravotníctva od januára zabezpečuje očkovanie výjazdovými tímami v zariadeniach sociálnej starostlivosti (ZSS) v spolupráci s ministerstvom práce, nemocnicami a samosprávnymi krajmi. Jednotlivé zariadenia najprv oslovujú so svojimi požiadavkami na výjazdové očkovanie ministerstvo práce. Rezort práce následne požiadavky na výjazdové očkovanie v ZSS posiela ministerstvu zdravotníctva, ktoré koordinuje celý proces očkovania v ZSS.  K 27. aprílu eviduje ministerstvo zdravotníctva 832 požiadaviek (100% požiadaviek) na výjazdové očkovanie v ZSS. V 723 (87%) zariadeniach prebehlo prvé kolo očkovania a v 543 (65%) z nich bola klientom a zamestnancom podaná už aj druhá dávka.

 

K pondelku bolo teda zaočkovaných 35 939 klientov a zamestnancov zariadení sociálnej starostlivosti aspoň prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Z nich dostalo druhú dávku vakcíny 28 507 klientov a zamestnancov. Na očkovanie prvou dávkou vakcíny čaká 3 779 klientov a zamestnancov, z nich 1 671 má už naplánovaný termín očkovania.

 

Počet žiadostí ZSS o očkovanie nemusí byť konečný a teda ani proces očkovania v týchto zariadeniach nie je ukončený. Časť zariadení doteraz nepožiadala o očkovanie svojich klientov a zamestnancov z rôznych príčin, napríklad že zariadenie bolo v COVID karanténe. Požiadavky na očkovanie klientov a zamestnancov zo strany ZSS pribúdajú kontinuálne, na základe rozhodnutia jednotlivých zariadení.    
 
Počet požiadaviek ZSS na očkovanie
(výjazdové očkovanie)
Počet zaočkovaných ZSS 1.dávkou
(výjazdové očkovanie)
Počet zaočkovaných ZSS aj
2.dávkou
(výjazdové očkovanie)
832
723
543
100% požiadaviek
87 %
65 %

 

Celkový počet nahlásených záujemcov o očkovanie zo ZSS
(na výjazdové očkovanie)
Počet zaočkovaných klientov a zamestnancov v ZSS 1. dávkou
(prostredníctvom výjazdového očkovania)
Počet zaočkovaných klientov a zamestnancov DSS 2. dávkou
(prostredníctvom výjazdového očkovania)
39 718
35 939
28 507

  

Počet nezaočkovaných klientov a zamestnancov ZSS
(z požiadaviek na výjazdové očkovanie)
Počet klientov a zamestnancov ZSS s prideleným termínom na
1. očkovanie
(z požiadaviek na výjazdové očkovanie)
Počet klientov a zamestnancov ZSS, ktorým ešte nebol pridelený termín na 1. očkovanie
(z požiadaviek na výjazdové očkovanie)
3 779
1 671
2 108

 (dáta sú aktuálne k 26.4.2021)

Očkovanie klientov a zamestnancov zariadení sociálnej starostlivosti je realizovaný ministerstvami zdravotníctva a práce podľa národnej stratégie očkovania proti ochoreniu COVID-19.
 
Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je na Slovensku dobrovoľné. Rovnako tak aj klienti či zamestnanci zariadení sociálnych služieb sa očkujú len na základe dobrovoľnosti. Ministerstvo zdravotníctva preto môže realizovať očkovanie iba v zariadeniach, ktoré o očkovanie požiadajú. Rovnako tak sa realizuje očkovanie iba u klientov a pracovníkov, ktorí o vakcináciu prejavia záujem.
 
Klientov či zamestnancov nie je možné očkovať, ak sú aktuálne pozitívni na ochorenie COVID-19, alebo sa zariadenie nachádza v karanténe. Ďalšiu skupinu tvoria, ľudia, ktorí ochorenie prekonali, ale ešte neprešlo potrebné obdobie na realizáciu vakcinácie.
 
Okrem očkovania výjazdovým očkovacím tímom sa môžu seniori a zamestnanci očkovať aj formou skupinového očkovania vo vakcinačnom centre a treťou možnosťou je individuálna forma, teda registrácia cez formulár na stránke www.korona.gov.sk.
 
Zdroj: https://www.health.gov.sk/Clanok?covid-19-27-04-2021-ockovanie-zss

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.