Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Ambulantní lekári sa niekedy vraj cítia ako nepriatelia štátu

Kategória: Spravodajstvo

Štát sa podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Ladislava Pásztora tvári ako keby boli ambulantní lekári nepriatelia či nie príliš priatelia.

Bratislava 21. októbra (TASR) - Štát sa podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Ladislava Pásztora tvári ako keby boli ambulantní lekári nepriatelia či nie príliš priatelia. Pripomína, že štát garantuje ambulantnú starostlivosť pre ľudí prostredníctvom neštátnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Napriek tomu sa podľa ASL SR nie vždy v tomto duchu správa k neštátnym poskytovateľom a nevytvára im rovnaké podmienky v porovnaní so štátnymi.
      Za aktuálny príklad Pásztor dáva zavedenie povinnosti pre neštátnych poskytovateľov mať registračnú pokladnicu, kým pre štátnych to nie je potrebné. "Keď už pokladnica, tak všade, kde sa vyberajú hotovostné platby, aj v štátnom sektore," skonštatoval na dnešnej tlačovej konferencii. Asociácia je presvedčená, že štát by mal garantovať rovnaké podmienky pre neštátnych poskytovateľov ako pre štátnych, a to aj v otázke povinného zazmluvňovania v rámci pevnej siete, či otázke garancie platov.
      Ako súkromníci v súčasnosti funguje 95 percent všeobecných lekárov pre dospelých a deti, ako aj 60 percent gynekológov a ambulantných špecialistov. Súkromný ambulantný sektor podľa Pásztora funguje veľmi dobre. Pripomenul, že ho nikdy nebolo treba oddlžovať a ak aj boli nejaké dlhy, tak len dlhy lekárov. Rovnako väčšinu zubných lekárov tvoria neštátni poskytovatelia. Odštátnenie malo priniesť napríklad kvalitnejšie materiály či inovácie, myslí si prezident Slovenskej komory zubných lekárov Ján Gašič.
      Ambulantní lekári si dnes v Bratislave na konferencii pripomínali 20 rokov súkromného zdravotníctva na Slovensku. Odštátnenie vtedy po osamostatnení republiky umožnil zákon o zdravotnej starostlivosti, začalo sa s lekármi primárneho kontaktu. Následne spolu so zavedením pluralitného systému zdravotného poistenia došlo aj k odštátneniu špecialistov.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.