Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ANS chce vytvoriť štandardné postupy pri liečbe

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo zdravotníctva vypracuje prvých 20 odporúčacích postupov pri najčastejších diagnózach.

BRATISLAVA 4. marca (SITA) - Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) chce iniciovať vytvorenie štandardov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Zdravotníci by tak vedeli, aké všetky diagnostické a terapeutické postupy by pri konkrétnom ochorení mali dodržať. Takéto štandardy na Slovensku zatiaľ chýbajú. Slovenská lekárska komora (SLK) túto iniciatívu podporuje, sama v minulosti požadovala ich vytvorenie. "Aj keď v určitých formách sú už realizované metodické postupy v niektorých odboroch, v niektorých diagnózach a spôsoboch liečby pre lekárov, nemáme ale komplexný materiál takéhoto obsahu," uviedol poradca prezídia SLK Vladimír Balogh.

Asociácia v spolupráci s odbornými spoločnosťami plánuje v počiatočnej fáze definovať základné štandardy. Vychádzať chce z modelov, ktoré používajú vyspelé štáty Európskej únie. Nápomocné v tomto smere bude aj ministerstvo zdravotníctva (MZ). "MZ SR na stretnutí s asociáciou navrhlo pri riešení problémov so základnými operačnými a vyšetrovacími postupmi v nemocniciach, že vypracuje na úvod prvých 20 odporúčacích postupov pri najčastejších diagnózach," uviedla hovorkyňa MZ Martina Lidinská. Rezort na nich pracuje už tento rok, budú mať formu odborných usmernení. 

Podľa Balogha by existencia štandardov určite napomohla lekárom v praxi. Podotýka, že postupy, ktoré majú oporu v medicíne založenej na dôkazoch, by mali byť vo svojich princípoch záväzné, ostatné zase len odporúčané. Vypracovať ich podľa neho majú medicínske autority z fakúlt, univerzít a odborných spoločností s tým, že upravovať by sa mali v nadväznosti na nové poznatky. 

"Tieto štandardné postupy zlepšujú orientáciu pre lekára priamo v praxi, vytvárajú určitý podporný kontrolný mechanizmus a môžu zefektívniť liečbu v prospech pacienta," skonštatoval Balogh. Ako však zdôraznil, nemali by byť nástrojom na vykonávanie defenzívnej medicíny. Tá spočíva v robení množstva vyšetrení, aby sa lekár mohol obhájiť, že poskytol adekvátnu zdravotnú starostlivosť. 

Podľa ANS má vytvorenie štandardov priniesť kvalitu, bezpečnosť a štandardnú liečbu. Balogh dodáva, že táto iniciatíva si bude vyžadovať ešte veľa času, spolupráce, konzultácií i peňazí.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.