Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Antimikrobiálna rezistencia (AMR) - EFPIA kľúčové body
Kategória: Spravodajstvo Autor/i: AIFP
Švédsko, v rámci svojho EU predsedníctva v prvom polroku 2023, hostilo v dňoch 6.-7.3.2023 stretnutie na vysokej úrovni o antimikrobiálnej rezistencii (AMR) so zameraním na príspevok EÚ k práci na globálnej úrovni zameranej na potlačenie AMR a na trvalo udržateľný prístup k existujúcim a novým antibiotikám s cieľom umožniť účinnú liečbu infekcií.
Stretnutia na vysokej úrovni sa zúčastnili ministri, štátni tajomníci a generálni riaditelia vrátane vedúcich európskych zdravotníckych úradov a vysokopostavených účastníkov z medzinárodných organizácií.
EFPIA pripravila tieto kľúčové fakty a body o AMR, ktoré zdieľala aj s účastníkmi tohto stretnutia.
• AMR predstavuje rastúcu globálnu záťaž a vážnu spoločenskú a ekonomickú výzvu. V EÚ sa v roku 2015 odhadovalo, že AMR je zodpovedá za 33 000 úmrtí ročne a stojí systémy zdravotnej starostlivosti krajín EÚ/EHP približne 1,1 miliardy EUR ročne.
• Ako poznamenala Svetová zdravotnícka organizácia v roku 2021, „klinický zoznam a nedávno schválené antibakteriálne látky nestačia na to, aby riešili problém rastúceho výskytu a šírenia AMR“. Nové antimikrobiálne látky sú potrebné na riešenie rastúcej hrozby AMR a na poskytnutie účinných možností liečby bakteriálnych infekcií lekárom.
• EÚ uznala vývoj nových antimikrobiálnych látok za „hlavný príklad nenaplnenej lekárskej potreby“. V rámci revízie všeobecných farmaceutických právnych predpisov má EÚ jedinečnú príležitosť zaviesť stimul, ktorý dokáže účinne stimulovať výskum a vývoj nových antimikrobiálnych látok. Členovia EFPIA sú presvedčení, že takýto stimul by mal spĺňať niekoľko kľúčových kritérií, ako je uvedené nižšie:
• Členovia EFPIA sa domnievajú, že primerane navrhnuté "prenosné poukážky exkluzivity - Transferable Exclusivity Vouchers (TEV)", by sa mohli ukázať ako účinný nástroj politiky EÚ na oživenie vývoja antimikrobiálnych látok. Analýza nákladov a prínosov, ktorú pre EFPIA pripravila Charles River Associates (CRA), ukazuje potenciálne prínosy TEV – ako klinické, tak aj ekonomické. Ukazuje tiež, že hodnota TEV ďaleko prevyšuje náklady a že TEV poskytuje dlhodobé, udržateľné riešenie na revitalizáciu vývoja antimikrobiálnych látok. Na zabezpečenie udržateľného prístupu po schválení regulačnými orgánmi by TEV mohli byť doplnené o špecializované národné politiky.
• Členovia EFPIA sú presvedčení, že rôzne modely, ako sú odmeny za vstup na trh, garancie výnosov a míľnikové platby, ktoré boli v posledných mesiacoch navrhnuté ako náhrady za TEV, predstavujú niekoľko prekážok z hľadiska ich realizácie a/alebo schopnosti vytvárať stimuly významného rozsahu, ktorý môže skutočne podporiť výskum a vývoj nových antimikrobiálnych látok.
EFPIA preto vyzýva k okamžitej akcii v záujme riešenia globálneho zdravia.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov

Aktuality

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje na správny postup pri výdaji liekov na lekársky predpis
Ministerstvo zdravotníctva SR